EN
13.08.2022, 12:20 Wersja do druku

Poznań. Wkrótce premiera musicalu o Irenie Sendlerowej

Niezwykła Irena Sendlerowa będzie bohaterką nowego musicalu - „Irena”, który powstaje na scenie Teatru Muzycznego w Poznaniu. Premiera już 27 sierpnia. Pisze Dariusz Pawłowski w „Polsce Dzienniku Łódzkim”.

fot. A. Ożarowska/ mat. teatru

Musical poświęcony Irenie Sendlerowej - Sprawiedliwej wśród Narodów Świata to efekt polsko-amerykańskiej współpracy. Autorzy libretta - Mary Skinner i Piotr Piwowarczyk - poznali Irenę Sendlerową, realizując o niej film dokumentalny „In The Name Of Their Mothers". Sama bohaterka zmarła przed jego premierą, film jednak zobaczyło ponad siedem milionów ludzi na całym świecie. Wówczas zrodził się pomysł na musical, który pierwotnie miał trafić na Broadway. Pandemia pokrzyżowała jednak te plany.

Piosenki do Ireny napisał zdobywca Grammy i Pulitzera Mark Campbell, muzykę skomponował Włodek Pawlik, jedyny polski laureat Grammy w kategorii jazzu. To on zainteresował tematem musicalu o Irenie Sendlerowej dyrektora Teatru Muzycznego w Poznaniu, Przemysława Kieliszkiewicza.

- Moja muzyka to postmodernistyczny collage różnych współczesnych stylów, brzmień, z elementami R&B, rocka, jazzu, soulu, funky - opowiada Włodek Pawlik. - Ale najważniejsze było dla mnie oddanie ducha tego dramatu poprzez uwypuklenie w warstwie muzycznej jego wokalnych sekwencji. Po raz pierwszy komponowałem do tekstów w języku angielskim. To było wspaniałe wyzwanie.

Reżyserii podjął się Brian Kite z Los Angeles, choreografię tworzy Dana Solimando, która przygotowywała wiele produkcji na Broadwayu. - W spektaklu szukamy odpowiedzi na pytania: jak to jest być bohaterem? Jakie są tego mroczne strony? Z jakimi wyzwaniami i poświęceniami się to wiąże? Chcemy, żeby „Irena" poruszyła emocje, ale także zachęciła do refleksji - zapewnia Brian Kite, reżyser i dziekan Wydziału Teatru, Filmu i Telewizji UCLA. - Duża część tej opowieści rozgrywa się w głowie, w pamięci Ireny Sendlerowej i dzieci, które uratowała. Muzyka pomaga nam się tam dostać.

Główną rolę w przedstawieniu przygotowują Oksana Hamerska i Judyta Wenda. U boku Ireny Sendlerowej pojawią się jej przyjaciółki: Magda (Joanna Rybka-Sołtysiak, Urszula Laudańska) i Jaga (Katarzyna Tapek, Aleksandra Daukszewicz i Olena Yakymchuk). Wśród bohaterów wzorowanych na autentycznych postaciach są też Jan Dobraczyński - szef Ireny i Jagi (Łukasz Brzeziński, Tobiasz Szafraniak), a także Janusz Korczak (Przemysław Łukaszewicz). Jedną z ważniejszych ról odegra Pani Grinberg (Anna Lasota, Agnieszka Wawrzyniak), matka siedmioletniego Icka (Piotr Hamerski i Olaf Nowak). W roli narzeczonego Ireny, Adama, zobaczymy natomiast Radosława Elisa i dobrze znanego w Łodzi Marcina Wortmanna. - Zależy nam na tym, by nie tylko sięgać po znane broadwayowskie tytuły, ale też rozwijać polski musical - zapewnia dyrektor Teatru Muzycznego, Przemysław Kieliszewski.

Tytuł oryginalny

Wkrótce premiera musicalu o Irenie Sendlerowej

Źródło:

„Polska Dziennik Łódzki” nr 188

Autor:

Dariusz Pawłowski

Data publikacji oryginału:

13.08.2022