EN

14.09.2022, 19:05 Wersja do druku

Poznań. Ukazał się komiks na podstawie programu kabaretowego z Bohdanem Smoleniem

Komiks stworzony na podstawie programu kabaretowego dla dzieci i młodzieży "6 dni z życia kolonisty" ukazał się nakładem Wydawnictwa Miejskiego Posnania. Pomysłodawca książki - Krzysztof Deszczyński - powiedział PAP, że publikacja jest odpowiedzią na głosy fanów materiału sprzed 40 lat.

mat. wydawcy

Program kabaretowy miał swoją premierę w maju 1985 roku. Autorem tekstu i reżyserem był Krzysztof Deszczyński. Na scenie wystąpili: Bohdan Smoleń, Jacek Baszkiewicz, Andrzej Czerski i Krzysztof Deszczyński.

Komiksową prezentację "6 dni z życia kolonisty" opracował grafik oraz ilustrator Max Skorwider. Do książki dołączona jest płyta z dźwiękowym zapisem występu.

Jak powiedział PAP Krzysztof Deszczyński, dźwiękowe nagranie kabaretu cieszy się wciąż dużą popularnością; komiks powstał, bo nie istnieje nagranie wideo materiału.

"Od lat byłem pytany, czy istnieje jakiś film z występu, czy ktokolwiek nagrał występ Smolenia, Baszkiewicza, Czerskiego i mój. Odpowiadałem, że nikt tego nie nagrał, bo takie były czasy, bo nie było takich możliwości, bo Smoleń miał zakaz grania. Fani programu pytali: dlaczego ja to sobie muszę wyobrażać? Odpowiedzią na te żale jest właśnie komiks" - powiedział PAP Deszczyński.

Autor programu i pomysłodawca książki przyznał, że jest ciekawy, jak publikację ocenią osoby, które przed laty widziały kabaret na żywo.

"Mam już w rękach gotowy komiks - to jest dzieło sztuki! Myślę, że książkę docenią miłośnicy naszego programu kabaretowego - tam jest wszystko. Czytelnik otrzymuje graficzną wizualizację programu autorstwa młodego artysty, są zdjęcia archiwalne, afisze, jest scenariusz - jeśli ktoś ma zapędy artystyczne, reżyserskie może +6 dni...+ wystawić. Jest też płyta z nagraniem programu z 1986 roku" - powiedział Deszczyński.

Fundusze na wydanie "6 dni z życia kolonisty" w wersji książkowej dały m.in. samorządy Poznania, Bielska-Białej i Powiatu Poznańskiego. Deszczyński przyznał, że nakład książki jest niewielki - do sprzedaży trafia 500 sztuk, kilkaset egzemplarzy dostaną biblioteki w Poznaniu, powiecie poznańskim i w Bielsku-Białej.

Deszczyński mówił PAP, że program kabaretowy dla dzieci może by nie powstał, gdyby wcześniej Bohdan Smoleń zastosował się do wskazań cenzora.

"W 1984 roku w Opolu był kabareton pt. +Ostry dyżur+, na którym Smoleń wystąpił z monologiem +A tam cicho być!+. Powiedział to, co było wykreślone przez cenzora: a mnie za te czterdzieści lat to nikt k…, nie przeprosi. I za to dostał zakaz pracy. Powstał pomysł, żeby może zrobić coś dla dzieci. Wychodziliśmy z założenia, że komuniści nie są tacy źli – pozwolą Smoleniowi grać dla najmłodszych" – mówił PAP Deszczyński.

"6 dni z życia kolonisty" przez rok było z sukcesem grane w całej Polsce – do czasu odwieszenia Smolenia.

Źródło:

PAP