EN

26.10.2022, 12:51 Wersja do druku

Poznań. Sypią się nagrody dla choreograficznego projektu filmowego Polskiego Teatru Tańca „Zielnik"

Na Portland Dance Film Fest 2022, choreograficzny projekt filmowy „Zielnik” otrzymał kolejną - trzecią już od momentu premiery - Nagrodę Publiczności!

fot. mat. teatru

Wcześniej produkcji Polskiego Teatru Tańca swoje nagrody przyznali widzowie Międzynarodowego Festiwalu Choreograficznego w Blois we Francji i Classical Arts Film Festival w Napa 2022 w Kalifornii.

„Zielnik” otrzymał też inne wyróżnienia na całym świecie - główną nagrodę Międzynarodowego Festiwalu Filmowego RIFF: R.E.D w Eina w Norwegii, nagrodę dla najlepszego krótkometrażowego filmu tańca na Door Kinetic Arts Festival w Baileys Harbor w USA, nagrodę na International Dance Film Festival w Dżakarcie / Indonezja, nagrodę  za najlepszą reżyserię dla Iwony Pasińskiej i wyróżnienie w kategorii „najlepszy film tańca” na XII Encuentro Para Cinéfagos (Festival de CineArte en la Frontera) w San Cristóbal w Wenezueli.  Znalazł się w 11 selekcjach oficjalnych - m.in. dwóch prestiżowych brytyjskich festiwali: Aestetica Short Film Festival 2022 w Yorku (1- 6 listopada 2022 roku) i Leeds International Film Festival (3- 17 listopada 2022).

Portland Dance Film Fest jest międzynarodowym festiwalem, budującym swój program z krótkometrażowych i pełnometrażowych filmów tańca, a także dokumentów i animacji. Organizatorzy poszukują oryginalnych rozwiązań, filmowych innowacji i niepowtarzalnych choreografii. Podczas październikowego wydarzenia zaprezentowanych zostało 29 starannie wyselekcjonowanych filmów z 12 krajów świata.

Przypomnijmy, że piąty choreograficzny projekt filmowy Polskiego Teatru Tańca „Zielnik” w reżyserii Iwony Pasińskiej prowadzi widzów w świat flory. Baśniowy epizod, tryskający Bergsonowską élan vital, pozwala zgłębić jeden dzień z życia roślin od przebudzenia poprzez rozkwit aż po pełen cieplej nostalgii koniec. Jest niezwykłym przykładem ”ruchomego obrazu” nierozdzielnie scalonego z muzyką. Tancerze sprawiają wrażenie, jakby unosili się nad malarskim płótnem, posuwistymi ruchami kreśląc na płaszczyźnie mikrohistorie miłosne. Emanujący ciepłem obraz filmowy, po mistrzowsku operujący zmianami nastroju, zachęca do zanurzenia się w pięknym świecie kwiatów i liści, sugerując nieoczywistą analogię między cyklem życia rośliny i człowieka.

Więcej o festiwalu

Więcej o filmie

Źródło:

Materiał nadesłany