EN
01.12.2021, 17:26 Wersja do druku

Poznań. „Romeos&Julias unplagued. Traumstadt” Polskiego Teatru Tańca / bodytalk ponownie w Poznaniu!

Zderzenie tańca i teatru z rzeczywistością pandemii i nieśmiertelną historią miłosną Romea i Julii będzie można zobaczyć 3, 4 i 5 grudnia o godz. 20.00 w Polskim Teatrze Tańca przy ul. Stanisława Taczaka 8.

fot. Andrzej Grabowski / mat. teatru

Inne aktualności

Plaga koronawirusa zmusza do konfrontacji ze śmiercią. Narzuca fizyczne oddalenie, określane jako „dystans społeczny”. Trauma izolacji stymuluje refleksje o ulotności życia ludzkiego, wywołuje konieczność przedefiniowania takich pojęć, jak kontakt i bliskość. Nasuwa się pytanie, jak radzono sobie z pandemiami w przeszłości? Renesans był epoką, w której odrodziły się fizyczność i indywidualność ludzkiego ciała: miłość, seks, ciało, śmierć, wolność, Eros i Tanatos... w jaki sposób Shakespeare mierzył się z doświadczeniem śmierci wywołanych minionymi plagami? Słynna scena na balkonie przywołuje skojarzenia z rozmowami prowadzonymi z dystansu w trakcie lockdownu. Bal maskowy u Capulettich zyskuje przez doświadczenia roku 2020 nowy wymiar. Podobnie konflikt pokoleń: młodych Julii, Romea, Tybalta, Merkucjusza, którzy padają ofiarą wojny toczonej przez rodziców. W przypadku pandemii mieliśmy przecież do czynienia z sytuacją, kiedy młodzi stanowili zagrożenie dla osób starszych, mniej odpornych na koronawirusa.

Czerpiąc z tych inspiracji - dramaturg Rolf Baumgart i choreografka Yoshiko Waki - pragną stworzyć obraz Miasta.
Czy tytułowe Traumstadt okaże się „miastem marzeń” czy „miastem traum”?W ubiegłych latach, Polski Teatr Tańca i niemiecki kolektyw artystyczny bodytalk zgromadzili na wspólnym koncie sukcesy na scenach Berlina, Lipska czy Mannheim, nagrodę Cologne Dance Theatre Prize za spektakl JEWROPE (2014) oraz tytuł „spektaklu roku”, który został przyznany polsko - niemieckiej koprodukcji „SOLIDARITOT” przez magazyn “tanz— Zeitschrift für Ballett, Tanz und Performance”(2019).

Spektakl „Romeos&Julias unplagued. Traumstadt” prezentowany był na scenach Berlina i Münster oraz podczas Asphalt Festival w Düsseldorfie. Nagrodzony został owacjami na stojąco!
„Romeos & Julias unplagued .Traumstadt” to koprodukcja Polskiego Teatru Tańca i kolektywu bodytalk we współpracy z asphalt festival i Teatrem w Pumpenhaus, dotowana przez Miasto Münster oraz Ministerstwo Kultury i Nauki Nadrenii Północnej Westfalii.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Taniec”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Bilety w cenie 70 zł (bilet normalny) i 35 zł (bilet ulgowy) można kupować w serwisie bilety24.pl oraz 45 minut przed spektaklem w siedzibie Polskiego Teatru Tańca.

Źródło:

Materiał nadesłany