23.09.2021, 14:24 Wersja do druku

Poznań. „Romeos & Julias unplagued.Traumstadt” znów na afiszu Polskiego Teatru Tańca

Po prezentacjach w Berlinie, Düsseldorfie i Münster, najnowszy spektakl Polskiego Teatru Tańca pt. „Romeos&Julias unplagued. Traumstadt”, stworzony w koprodukcji z zespołem bodytalk wraca do Poznania.

fot. Andrzej Grabowski/mat. teatru

Utwór, określony przez Steffena Georgi na łamach Tanzweb jako „kawał imponującego teatru tańca”, będzie można zobaczyć 1, 2 i 3 października o godz. 20.00 w Polskim Teatrze Tańca przy ul. Stanisława Taczaka 8 w Poznaniu.

W ubiegłych latach, Polski Teatr Tańca i niemiecki kolektyw artystyczny bodytalk zgromadzili na wspólnym koncie sukcesy na scenach Berlina, Lipska czy Mannheim, nagrodę Cologne Dance Theatre Prize za spektakl JEWROPE (2014) oraz tytuł „spektaklu roku”, przyznany koprodukcji „SOLIDARITOT” przez magazyn “tanz— Zeitschrift für Ballett, Tanz und Performance”(2019).

W 2021 roku spotykali się ponownie, podczas realizacji premiery „Romeos & Julias unplagued.Traumstadt”, aby zderzyć taniec z rzeczywistością pandemii i odkryć dla współczesności najsłynniejszą historię miłosną wszech czasów, uwiecznioną w tragedii Williama Shakespeare’a „Romeo i Julia”.

Plaga koronawirusa zmusza do konfrontacji ze śmiercią. Narzuca fizyczne oddalenie, określane jako „dystans społeczny”. Trauma izolacji stymuluje refleksje o ulotności życia ludzkiego, wywołuje konieczność przedefiniowania takich pojęć, jak kontakt i bliskość. Nasuwa się pytanie, jak radzono sobie z pandemiami w przeszłości? Renesans był epoką, w której odrodziły się fizyczność i indywidualność ludzkiego ciała: miłość, seks, ciało, śmierć, wolność, Eros i Tanatos... w jaki sposób Shakespeare mierzył się z doświadczeniem śmierci wywołanych minionymi plagami? Słynna scena na balkonie przywołuje skojarzenia z rozmowami prowadzonymi z dystansu w trakcie lockdownu. Bal maskowy u Capulettich zyskuje przez doświadczenia roku 2020 nowy wymiar. Podobnie konflikt pokoleń: młodych Julii, Romea, Tybalta, Merkucjusza, którzy padają ofiarą wojny toczonej przez rodziców. W przypadku pandemii mieliśmy przecież do czynienia z sytuacją, kiedy młodzi stanowili zagrożenie dla osób starszych, mniej odpornych na koronawirusa.

Czerpiąc z tych inspiracji - dramaturg Rolf Baumgart i choreografka Yoshiko Waki - pragną stworzyć obraz Miasta.
Czy tytułowe Traumstadt okaże się „miastem marzeń” czy „miastem traum”?

fot. Andrzej Grabowski/mat. teatru

Tańczą i współtworzą artyści Polskiego Teatru Tańca: Evelyn Blue, Kacper Bożek, Julia Hałka, Patryk Jarczok, Paulina Jaksim, Jerzy Kaźmierczak, Zbigniew Kocięba, Katarzyna Kulmińska, Dominik Kupka, Daniel Michna, Jinwoo NamKung, Pau Pérez Piqué, Katarzyna Rzetelska, Sandra Szatan, Emily Wong - Adryańczyk.

„Romeos & Julias unplagued.Traumstadt” to koprodukcja Polskiego Teatru Tańca i kolektywu bodytalk we współpracy z asphalt festival i Teatrem w Pumpenhaus, dotowana przez Miasto Münster oraz Ministerstwo Kultury i Nauki Nadrenii Północnej Westfalii.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Taniec”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Źródło:

Materiał nadesłany