11.10.2021, 11:37 Wersja do druku

Poznań. PTT z "Ta Marą" na Wystawie Światowej EXPO 2020 w Dubaju

Polski Teatr Tańca współtworzy strefę „Poland. Spirit of ingenuity” podczas Wystawy Światowej EXPO 2020 w Dubaju.

fot. mat. PAIH

To część ekspozycji pod hasłem „Polska. Kreatywność inspirowana przez naturę" odbywającej się w Pawilonie Polskim. Wystrój imponującej przestrzeni o powierzchni ponad 2000 m2 jest symboliczny - to rzeźba kinetyczna przedstawiająca stado wędrujących ptaków, symbolizujących mobilność i dynamikę współczesnego świata. Każde doświadczenie, interakcja czy obcowanie z treściami w ramach Pawilonu Polskiego jest okazją do przedstawienia, jak inspiracje pochodzące z natury, ale i jej bogactwo, dzięki ludzkiej kreatywności i zdolności do współpracy, prowadzą do powstania konkretnych produktów i innowacji.

Strefa „Poland. Spirit of ingenuity” poświęcona jest polskiej przedsiębiorczości, kreatywności i inwencji. W ramach ekspozycji multimedialnej zatopionej w imponującej, drewnianej rzeźbie, można tam napotkać kolaże materiałów video i małe artefakty. Projekcje i obiekty reprezentują polskie firmy, produkty i osiągnięcia oraz najważniejsze współczesne zjawiska polskiej kultury - postacie, miejsca i  instytucje. Pojawiają się zarówno "przedstawiciele" sektora gier czy kultury cyforwej, jak i muzea narracyjne, filmy, filharmonie, festiwale czy teatry, jak Nowy Teatr z Warszawy, Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej z Krakowa czy Teatr Wielki - Opera Narodowa. Wśród nich znalazł się Polski Teatr Tańca z krótkometrażowym projektem filmowym „Ta Mara” w reżyserii Iwony Pasińskiej, będący idealnym odzwiercieleniem "kreatywności insirowanej przez naturę".

Wystawa Światowa Expo jest największym wydarzeniem gospodarczo - promocyjnym na świecie. W tym roku po raz pierwszy w historii organizowana jest w kraju arabskim. W wydarzeniu bierze udział blisko 200 państw i organizacji. Skala wydarzenia porównywana bywa do Igrzysk Olimpijskich czy Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej. Ekspozycja trwa od 1 października 2021 do kwietnia przyszłego roku. Organizatorzy szacują, że przez pół roku odwiedzi ją 18 milionów gości.

Gospodarzem i głównym organizatorem obecności Polski wystawie jest Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH). 

Źródło:

Materiał nadesłany