EN
13.06.2022, 13:02 Wersja do druku

Poznań. „Ptasilot” - nowa odsłona Sceny Czytanej online

Sztuka „Ptasilot” Anah Filou w tłumaczeniu Iwony Nowackiej już dostępna w ramach projektu Scena Czytana online. Realizacji towarzyszy scenariusz zajęć, który stanowi zaproszenie do aktywnej interpretacji utworu z dziećmi. Sztuka ukaże się także jesienią w 50 numerze „Nowych Sztuk dla Dzieci i Młodzieży”.

fot. mat. organizatora

Zapraszamy na platformę PPV Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu, na której jest już dostępne czytanie performatywne online sztuki „Ptasilot”. Tekst przetłumaczyła Iwona Nowacka, a czytanie przygotowała Karolina Kowalczyk. Dramat opowiada o Naninie, dziewczynce, która razem z tatą ma odwiedzić mieszkającą w innym kraju babcię. Bohaterka przeżywa swój pierwszy lot samolotem, dowiadując się jednocześnie, z czym łączą się zagraniczne podróże. Konieczność posiadania paszportu zostaje skonfrontowana z ptasimi sposobami przemieszczania się - zwierzęta nie potrzebują do tego dokumentów, co prowokuje Naninę do różnych przemyśleń.
Scena Czytana online „Ptasilot” powstała z myślą o widowni od 6 roku życia. Podobnie jak inne materiały z tego cyklu, można ją oglądać zarówno w ramach zajęć szkolnych, jak i w domu.
Poprzez platformę PPV możliwy jest zakup biletów w dwóch wariantach - indywidualnym (w cenie 8 zł) lub grupowym (do 25 osób, w cenie 50 zł).

Podróż z paszportem i bez paszportu, czyli scenariusz zajęć
„Ptasilot” nie kończy się na teatralnej scenie: zachęcamy do omawiania dramatu w szkole i nie tylko! W tym celu Marta Gosecka, pedagożka teatru, przygotowała scenariusz zajęć, który pomoże twórczo spojrzeć na tekst. Proponowane ćwiczenia mają zróżnicowany charakter, dzięki dużej ilości gier ruchowych stanowiąc angażującą rozrywkę. Zabawy przypominają wiedzę o ptakach i rozwijają znajomość geografii, a możliwość samodzielnego stworzenia nietypowych map i paszportów rozbudza wyobraźnię dzieci uczestniczących w zajęciach. Całość służy pogłębieniu umiejętności nazywania swoich emocji.
Scenariusz do pobrania na stronie internetowej Centrum Sztuki Dziecka.Przekład tekstu powstał w ramach stypendium Hessisches Landestheater Marburg. Prawa autorskie do sztuki reprezentuje w Polsce Agencja Dramatu i Teatru „ADiT” w Warszawie.

Czytanie performatywne sztuki „Ptasilot” zostało realizowane w ramach współpracy z Teatrem Współczesnym w Szczecinie oraz Hessisches Landestheater w Marburgu.

Scena Czytana jest częścią projektu „Współczesna dramaturgia dla dzieci i młodzieży (2020, 2021, 2022)” realizowanego w ramach programu Edukacja kulturalna finansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Źródło:

Materiał nadesłany