EN
25.11.2021, 09:51 Wersja do druku

Poznań. Po konferencji TEATR OD}{NOWA w Polskim

22 i 23 listopada w siedzibie Teatru Polskiego w Poznaniu odbyła się konferencja środowiskowa TEATR OD}{NOWA, poświęcona najnowszym zmianom w modelach pracy teatralnej.

fot. mat. teatru

FILMY z WYDARZENIA:

Dzień pierwszy, cz I
Dzień pierwszy, cz. II

Dzień drugi, cz. I
Dzień drugi, cz. II

***

Teatr jest miejscem żywym, ulegającym nieustannym zmianom, redefinicjom i przekształceniom. Od jakiegoś czasu obserwujemy dynamiczny proces, który w znacznym stopniu różni się swoim charakterem od poprzednich zwrotów w sposobie myślenia o tym, czym teatr w istocie jest i jak powinien funkcjonować. Dotychczas skupiano się na kwestii osiągnięcia najlepszego efektu artystycznego. Obecny dyskurs zajmuje się jednak procesem pracy i określeniem tego, jak pracować, aby czuć się bezpiecznie. Jak stworzyć odpowiednie warunki pracy? Jak jednocześnie pozostawić proces otwartym na nieznane i nieprzewidywalne? Czy jesteśmy w stanie wspólnie wypracować takie modele, dzięki którym będziemy czuli się wolni, kreatywni i pewni tego, że granice, które wyznaczyliśmy, nie zostaną przekroczone?

Uważamy, że poszukiwanie odpowiedzi na te pytania jest dzisiaj niezwykle istotne. Pierwszym krokiem, który wykonaliśmy jako zespół Teatru Polskiego w Poznaniu, w celu określenia zdrowych, bezpiecznych warunków pracy nad spektaklem było stworzenie Przewodnika pisania Kontraktu między zespołem realizatorskim a zespołem aktorskim. Chcemy, żeby jego używanie stało się powszechną, dobrą praktyką w Teatrach w całej Polsce.


Źródło:

Materiał nadesłany