EN

3.06.2023, 16:44 Wersja do druku

Poznań. Oferta programowa miasta na Malcie

Malta Festival Poznań proponuje wydarzenia z obszaru różnych działań artystycznych. Swoją ofertą przyciąga artystów i odbiorców do Poznania, pokazując także działalność lokalnych twórców i twórczyń. W tym roku w ramach Poznania na Malcie zobaczymy trzy spektakle z repertuaru Republiki Sztuki Tłusta Langusta oraz Baraku Kultury. Wydarzenia są biletowane.

fot. mat. organizatora

Poznań na Malcie to program partnerski towarzyszący Malta Festival Poznań, do którego od wielu lat zapraszamy poznańskich twórców i twórczynie, zespoły teatralne i instytucje kultury. W poprzednich edycjach były prezentowane zarówno teatry instytucjonalne, jak i alternatywne, spektakle repertuarowe oraz premierowe (wystawiane po raz pierwszy w czasie festiwalu), realizacje tekstów klasycznych i współczesnych. W tym roku, gdy festiwal jest mniejszy i trwa krócej, zależało nam, by wydarzenia w ramach Poznania na Malcie nawiązywały do wątków poruszanych w programie głównym festiwalu i eksponowały zagranicznych artystów i artystki mieszkających w Polsce.

Widowiska międzynarodowych artystów i artystek mieszkających w Polsce

Callar y quemarse, czyli Zamknij się i spłoń, dramaturżki Lidii Gómez Herrery i twórcy interdyscyplinarnego Krzysztofa Cicheńskiego to instalacja przestrzenno-dźwiękowa inspirowana sztuką Federica Garcíi Lorki pt. Krwawe gody. Dramat nawiązuje do współczesności, obrazując jednocześnie rzeczywistość lat 30. XX wieku w Hiszpanii, w której artysta żył, tworzył i tragicznie zmarł. Pokazuje też świat, w którym pragnienie walczy z moralnością, a zakazana miłość (nie tylko heteroseksualna) niszczy jednostki i destrukcyjnie wpływa na społeczeństwo, piętnujące wolność, odmienność i niezależność. Callar y quemarse to propozycja Republiki Sztuki Tłusta Langusta, którą zobaczymy w czterech odsłonach 30 czerwca i 1 lipca.

Drugą z oferty Tłustej Langusty jest Genesis – spektakl współtworzony przez Rimmę Tyshkevych, Anastasiię Ivasovą i Ewę Kaczmarek. Widowisko jest pełne ukraińskich obrazów i symboli, które twórczynie chcą ocalić i utrwalić. Jak mówią: „To nasza własna, symboliczna przypowieść o powstaniu kobiecej siły. Chcemy stworzyć opowieść o kobietach, która daje im nadzieję. Opowieść o nowym początku, którego doświadczamy, i o mocy stwarzania”. Wydarzenie odbędzie się dwukrotnie, 28 i 29 czerwca.

Ostatnią z oferty programowej Poznania na Malcie jest Solitude by Żadan & Stachura, tym razem Baraku Kultury i Teatru Emigrant. To historia o samotności będącej konsekwencją emigracji, emocjach z nią związanych i jej akceptacji. To głos milionów kobiet uciekających przed wojną. Spektakl jest kontynuacją Solitude z 2021 roku. Wtedy podstawą do wypowiedzi scenicznej była twórczość poety-emigranta, Josifa Brodskiego, teraz są nią wiersze Edwarda Stachury i Serhija Żadana. Spektakl zostanie zagrany 30 czerwca i 1 lipca.

Źródło:

Materiał nadesłany