EN

7.06.2021, 18:06 Wersja do druku

Poznań. Odznaczenia państwowe dla naukowców, lekarzy i ludzi kultury

Odznaczenia państwowe nadane przez prezydenta RP w uznaniu za m.in. zasługi dla rozwoju polskiej nauki, działalność na rzecz ochrony zdrowia i osiągnięcia kulturalne wręczono w poniedziałek w Poznaniu.

Inne aktualności

Tomasz Stube z Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego (WUW) poinformował, że odznaczenia państwowe nadane przez prezydenta RP Andrzeja Dudę wręczył w czasie poniedziałkowej uroczystości w poznańskiej siedzibie WUW sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Andrzej Dera.

"Otrzymali je Wielkopolanie w uznaniu m.in. wybitnych zasług dla rozwoju nauki polskiej, działalności na rzecz ochrony zdrowia, osiągnięć w dziedzinie nauk medycznych, za wybitne zasługi w działalności społecznej oraz na rzecz rozwoju i upowszechniania turystyki krajoznawczej i wybitne zasługi dla kultury polskiej" – wskazał Stube.

Wśród uhonorowanych Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne osiągnięcia i zasługi dla rozwoju polskiej nauki odznaczeni zostali m.in. dyrektor Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN w Poznaniu prof. dr hab. Marek Figlerowicz i zastępca dyrektora Instytutu Genetyki Człowieka PAN w Poznaniu prof. dr hab. Ryszard Słomski.

Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w działalności na rzecz ochrony zdrowia i osiągnięcia w dziedzinie nauk medycznych odznaczono m.in. prof. dr hab. Zbigniewa Krasińskiego z Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu i prof. dr hab. Ewę Wender-Ożegowską z tej samej uczelni.

Aktor Teatru Nowego w Poznaniu Andrzej Lajborek za wybitne zasługi dla kultury polskiej został uhonorowany Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. To samo odznaczenie przyznano pośmiertnie kompozytorowi muzyki teatralnej, autorowi scenariuszy, aktorowi i reżyserowi teatralnemu Bohdanowi Błażewiczowi.

Wśród odznaczonych Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości znaleźli się: kompozytor Jan Kaczmarek, dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Broniszewicach pn. "Dom Chłopaków" Dorota Krzesz oraz marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak.

Odznaczenia wręczono na wnioski: ministra nauki i szkolnictwa wyższego, ministra zdrowia, wojewody wielkopolskiego, prezesa Polskiej Akademii Nauk oraz z inicjatywy własnej Prezydenta RP. 

Źródło:

PAP

Autor:

Szymon Kiepel