EN
30.11.2021, 16:38 Wersja do druku

Poznań. „NIEbo i dłoNIE” - premierowe video-czytanie dla dzieci

Przed nami kolejne odsłony Sceny Czytanej online, projektu realizowanego przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu. Pierwsza premiera tego sezonu, czyli „NIEbo i dłoNIE” Carstena Brandaua w tłumaczeniu Iwony Nowackiej, jest już dostępna na platformie PPV Stream. To propozycja dla dzieci przedszkolnych i wczesnoszkolnych.

fot. mat. organizatora

Od wtorku (30 listopada) zapraszamy na prapremierową odsłonę Sceny Czytanej online „NIEbo i dłoNIE” w reżyserii Beniamina M. Bukowskiego. Sztuka Carstena Brandaua w tłumaczeniu Iwony Nowackiej ukazała się w 46. zeszycie „Nowych Sztuk dla Dzieci i Młodzieży”.

Dramat skierowany do widzek oraz widzów już od 4 roku życia, opowiada o wyborach, przed którymi staje każdy człowiek. Głównymi bohaterkami sztuki są dwie przyjaciółki z przedszkola, A i O. Rozmawiają o otaczającym je świecie oraz wspólnie poznają jego elementy. Mimo że początkowo nie wyobrażają sobie przyszłości bez siebie, wraz z upływem czasu zauważają, że ich potrzeby oraz plany zaczynają się różnić. Wypowiadają na głos własne obawy, a także godzą się z faktem, że każda musi wybrać własną drogę.

„NIEbo i dłoNIE” zostało opublikowane na platformie PPV Stream Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu. Poprzez platformę jest możliwy zakup biletów w dwóch wariantach - indywidualnym (w cenie 8 zł) lub grupowym (do 25 osób, w cenie 50 zł). Bilet zapewnia dostęp do materiału przez 24 h.

Scena Czytana „NIEbo i dłoNIE” jest tłumaczona na Polski Język Migowy oraz dostępna z audiodeskrypcją.

Wszystkich nauczycieli oraz nauczycielki zachęcamy do udziału w spotkaniu online z cyklu „To jest teatr! Rozmowy po spektaklu” 16 grudnia 2021, 18.00, które organizuje Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu. Podczas spotkania odbędzie się pokaz Sceny Czytanej online „NIEbo i dłoNIE”, rozmowa z Iwoną Nowacką, tłumaczką sztuki, które poprowadzi Joanna Żygowska, a także spotkanie metodyczne.

Osoby zainteresowane zapraszamy do kontaktu z Aliną Płaziak-Janiszewską:

e-mail: alina.janiszewska@odnpoznan.pl

tel.: 618 584 733 | 508 381 684

Scena Czytana online - kolejne realizacje

W ramach projektu Scena Czytana online odbędą się również prapremierowe czytania sztuk „Łapacz snów” Karoliny Szczypek oraz „Stalowy wilk” Katarzyny Matwiejczuk (obie sztuki są dostępne w Bibliotece Dramatu Miesięcznika „Dialog”).

W przyszłym roku nie zabraknie również powrotów do znanych już realizacji. Wszystkie informacje będą dostępne na stronach internetowych www.nowesztuki.pl, www.csdpoznan.pl oraz na Platformie PPV Stream Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu.

Harmonogram premier Scen Czytanych online

30 dzień listopada 2021 (wtorek)

„NIEbo i dłoNIE” Carsten Brandau

tłum. Iwona Nowacka

reż. Beniamin M. Bukowski

Tłumaczenie zostało współfinansowane przez Goethe-Institut. Prawa autorskie do sztuki reprezentuje w Polsce Agencja Dramatu i Teatru „ADiT” w Warszawie.

Sugerowany wiek widowni: od 4 lat.

grudzień 2021

„Łapacz snów” Karolina Szczypek

reż. Szymon Kaczmarek

Sugerowany wiek widowni: od 13 lat.

styczeń 2021

„Stalowy wilk” Katarzyna Matwiejczuk

reż. Magdalena Miklasz

Sugerowany wiek widowni: od 16 lat.

Scena Czytana jest częścią projektu „Współczesna dramaturgia dla dzieci i młodzieży (2020, 2021, 2022)” realizowanego w ramach programu Edukacja kulturalna finansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Źródło:

Materiał nadesłany