EN
14.03.2022, 16:21 Wersja do druku

Poznań. Nie żyje architekt i scenograf Jerzy Gurawski

fot. mat. Instytutu Grotowskiego

W wieku 87 lat zmarł Jerzy Gurawski – poinformowały w poniedziałek poznańskie uczelnie: Politechnika Poznańska i Uniwersytet im. Adama Mickiewicza. W Poznaniu zaprojektował m.in. obiekty Kampusu Morasko UAM i nową siedzibę Polskiego Teatru Tańca.

Jerzy Gurawski urodził się we Lwowie 4 września 1935 roku. Studia architektoniczne odbył na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej, uzyskując w 1960 r. dyplom z zakresu projektowania przestrzeni scenicznej w teatrze. Współpracował m.in. z Teatrem 13 Rzędów Jerzego Grotowskiego; tworzył nowatorskie projekty organizacji przestrzeni scenicznej i scenografii do przedstawień teatru Grotowskiego.

Jako architekt projektował osiedla i całe dzielnice mieszkaniowe w kilkunastu miastach w Polsce, zespoły architektury usługowej, systemy budowy stacji paliw, małej architektury; tworzył powtarzalne koncepcje zajazdów przydrożnych w Wielkopolsce, budynki administracji publicznej i kościoły.

W Poznaniu od 1989 roku prowadził własną pracownię ARPA (Architektoniczna Pracownia Autorska Jerzego Gurawskiego). Do jego najbardziej znanych projektów należą zrealizowane dla Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu projekty budynków na Kampusie Morasko. Był także m.in. autorem projektów budynku dydaktycznego AWF, Auli Nova Akademii Muzycznej czy nowej siedziby Polskiego Teatru Tańca w Poznaniu. Przez lata wykładał na Politechnice Poznańskiej.

Źródło:

PAP