EN

2.11.2022, 15:50 Wersja do druku

Poznań. Jutro film „Syndrom Hamleta” w Teatrze Polskim

3 listopada 2022 roku na Dużej Scenie Teatru Polskiego będzie można zobaczyć film Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego „Syndrom Hamleta”.

fot. mat. prasowe

„Syndrom Hamleta” opowiada historię pięciorga młodych Ukraińców, którzy próbują zmierzyć się na scenie z najtrudniejszymi wspomnieniami. Autorzy dokumentu ukazują wstrząsające losy pokolenia, dla którego wojna stała się codziennością, konfrontują postawy i doświadczenia, zadają trudne pytania o granice poświęcenia.

***

Wojna mocno odcisnęła się na pokoleniu młodych Ukrainek i Ukraińców. Kilka miesięcy przed inwazją Rosji na Ukrainę w 2022 r. pięcioro bohaterów, zainspirowanych motywami „Hamleta”, wraca na scenie do brutalnych doświadczeń ostatnich lat, próbując przezwyciężyć swoje traumy. Każdy z nich na swój sposób zmaga się z rozczarowaniem, bezsilnością czy gniewem.

SŁAWIK jako żołnierz przeszedł przez prawdziwe piekło wojny i niewoli.

KATIA chce, by matka w końcu wybaczyła jej pójście na front.

RODION uciekł z ogarniętego konfliktem Donbasu i jako osoba LGBT zmaga się z rosnącą homofobią w porewolucyjnej Ukrainie.

ROMAN, który jako sanitariusz wojenny ratował rannych żołnierzy, wciąż walczy z traumatycznymi wspomnieniami.

OKSANA jest aktorką politycznie zaangażowanego teatru.

Jednak co znamienne, dla nich wszystkich bez względu na to, jakie wartości reprezentują ostatnie lata były serią wstrząsających doświadczeń, które brutalnie odcisnęły się na ich psychice. Dla każdego z nich teatralna scena staje się trybuną, z której mogą wykrzyczeć swoje żale zadając sobie równocześnie Hamletowskie pytanie: być albo nie być?

Film jest w języku ukraińskim, z polskimi napisami.

Warszawska premiera „Syndromu” odbyła się 30 września w Kinie Atlantic. Dystrybutorem dokumentu jest WATCH DOCS / Helsińska Fundacja Praw Człowieka.

***

„Syndrom Hamleta”

film Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego

3 listopada 2022 r.,

g. 19.00,


Duża Scena

Bilety dostępne w kasie biletowej Teatru Polskiego i na stronie www.bilety.teatr-polski.pl

W sprawie rezerwacji prosimy o kontakt z Biurem Obsługi Widzów:

[email protected]

+48 618 520 541;

+48 618 525 628

Źródło:

Materiał nadesłany