EN
03.12.2021, 13:36 Wersja do druku

Poznań. Filharmonia upamiętni 230. rocznicę śmierci Wolfganga Amadeusza Mozarta

Inne aktualności

Requiem Wolfganga Amadeusza Mozarta wykonane zostanie w piątek w Auli Uniwersyteckiej w Poznaniu. Filharmonia Poznańska uczci w ten sposób przypadającą w niedzielę 230. rocznicę śmierci artysty.

Dzieło pod batutą Andreasa Speringa wykonają soliści: Katarzyna Belkius – sopran, Dominika Stefańska – mezzosopran, Karol Kozłowski – tenor, Wojciech Gierlach – bas, Poznański Chór Kameralny przygotowany przez Bartosza Michałowskiego oraz Orkiestra Filharmonii Poznańskiej.

"Utwór ten jest najsłynniejszym i najczęściej wykonywanym opracowaniem mszy żałobnej w repertuarze koncertowym. Odpowiada za to nie tylko atrakcyjna i uniwersalna warstwa muzyczna, niezwykle przejmująca i pełna dramatyzmu, ale również legendy, jakie wokół tego dzieła Mozarta narosły" – poinformowała Anna Plenzler z Filharmonii Poznańskiej.

W sobotę Requiem zabrzmi w poznańskiej katedrze. O godz. 23.00 odprawiona zostanie msza żałobna sprawowana za duszę kompozytora, w rycie sprzed reformy liturgicznej. Takie msze organizowane są w Poznaniu od 20 lat.

Udział wezmą: Poznański Chór Chłopięcy, Orkiestra Collegium F oraz soliści: Rusłana Kowal, Piotr Olech, Piotr Kalina i Jarosław Bręk.

Wolfgang Amadeusz Mozart (1756-1791) był zaliczany do najwybitniejszych przedstawicieli wiedeńskiego klasycyzmu w muzyce. Był autorem kilkuset dzieł, w tym ok. 50 symfonii, prawie 20 mszy oraz kilkunastu oper, w tym m.in. "Czarodziejski flet", "Wesele Figara" i "Don Giovanni".

Źródło:

PAP