24 kwietnia o godz. 16 w Teatrze Polskim w Poznaniu odbędzie się czytanie performatywne pt. „Instytucje i backlash”. Będzie to element Forum Przyszłości Kultury, które organizuje Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera.
Tegoroczna edycja Forum została podzielona na dwie części. Pierwsza odsłona potrwa do 3 czerwca i odbędzie się w 12 miejscowościach w całej Polsce. Wszystkie wydarzenia będą bezpłatnie transmitowane na VOD Teatru Powszechnego.
W niedzielę, 24 kwietnia 2022, Forum zagości w Teatrze Polskim w Poznaniu. W malarni odbędzie się tego dnia czytanie performatywne - „Instytucje i backlash”.
Od pewnego czasu obserwujemy dyskusję toczącą się w środowiskach instytucji kultury, szkół artystycznych oraz w mediach, która porusza kwestie potrzeby wyznaczania granic w ramach procesu twórczego, konieczności edukacji na temat etyki w pracy oraz niezgody na opresyjne praktyki. Jednak w międzyczasie ma miejsce kolejna debata, która często zaczyna się od stwierdzenia: „Jestem przeciwnikiem molestowania, ale…”.
Czytanie performatywne będzie rekonstrukcją backlashu oraz dyskusja z publicznością. Prześledzimy w nim proces blokowania i zagłuszania debaty w kwestii molestowania, nadużyć i przemocy w środowisku teatralnym. Odnosząc się do argumentów personalnych i abstrakcyjnych oraz odpowiadając na wyzwania rzucane przez autorów blacklashowych tekstów, wspólnie spróbujemy odpowiedzieć na następujące pytania:
Kto i w jaki sposób kapitalizuje ruch #metoo i traumę ofiar?
Kto i dlaczego daje sobie prawo do wyrokowania w tej trudnej kwestii?
Kiedy to się skończy?
Autorkami tekstu zaprezentowanego podczas wydarzenia są Agata Adamiecka i Agnieszka Jakimiak. W czytaniu wezmą udział Konrad Marek Cichoń, Agnieszka Jakimiak oraz Kornelia Trawkowska.
Wstęp na wydarzenie w Teatrze Polskim w Poznaniu jest bezpłatny za okazaniem wejściówki – można je odbierać w kasie teatralnej.
Aby z kolei obejrzeć materiał na VOD Teatru Powszechnego należy wykonać 3 proste kroki:
1. Stworzyć osobiste konto na platformie (vod.powszechny.com/rejestracja).
2. Aktywować kliknięciem w link aktywacyjny, wysyłany automatycznie na adres mailowy podany podczas rejestracji (uwaga: mail z linkiem może wpaść do skrzynki spam).
3. Po aktywowaniu konta wystarczy zalogować się na platformie, używając danych podanych podczas rejestracji.
***
Forum Przyszłości Kultury to organizowany od 2017 r. cykl spotkań i dyskusji, a także wydarzeń artystycznych. W tym roku Forum zagości w 12 różnych miejscach w Polsce – będą to duże i średnie miasta oraz małe ośrodki, natomiast na początku października przeniesie się do Warszawy oraz kilku innych europejskich stolic.
Stoimy w obliczu niemożliwej do ignorowania napaści zbrojnej Rosji na Ukrainę. Doświadczamy nieodwracalnych zmian społecznych, jakie przyniosła pandemia COVID-19 oraz przemian politycznych i pokoleniowych spowodowanych kolejnymi zrywami obywateli występujących przeciwko populistycznym władzom i broniących demokratycznych wartości. Zrozumieliśmy, że katastrofa klimatyczna jest realnym zagrożeniem. W obliczu tych kryzysów oraz gwałtownej przemiany rzeczywistości społecznej i politycznej, należy na nowo zdefiniować pojęcie kultury oraz zadania i powinności instytucji, które ją tworzą. Właśnie tymi zagadnieniami będziemy zajmować się podczas Forum Przyszłości Kultury – podkreśla zespół programowy Forum.