EN
9.12.2022, 16:09 Wersja do druku

Poznań. Wkrótce IV Międzynarodowy Festiwal „1 strona - 1 spojrzenie - 180 sekund" w Polskim Teatrze Tańca

Grudzień w Polskim Teatrze Tańca to czas, w których mocno podkreślamy interdyscyplinarność tematu tańca.

fot. mat. teatru

Akcentujemy fakt, że taniec czy szerzej ruch nie tylko bywa sztuką, ale może też być tematem dla innych sztuk.

Dzieje się tak za sprawą finału międzynarodowego konkursu, który od czterech lat organizujemy podczas Festiwalu „1 strona - 1 spojrzenie - 180 sekund”.  Jury, a także publiczność nagradza w nim wypowiedzi artystyczne, prace literackie, filmy tańca i różne przejawy sztuk wizualnych, które dowodzą, jak niezwykła i ożywcza dla wyobraźni może być interpretacja zjawisk ruchowych przy użyciu środków właściwych różnym dziedzinom sztuki.

W ten sposób Polski Teatr Tańca wychodzi poza przyjęte w tradycji teatralnej ramy ku nowym formom, wyzwaniom i eksperymentom. I jeszcze więcej – co roku sam tworzy choreograficzny projekt filmowy, eksplorując możliwości, jakie daje synteza środków ruchowych i kinematograficznych. W tym roku podczas IV Międzynarodowego Festiwalu „1 strona – 1 spojrzenie – 180 sekund” zapraszamy na premierę „Bestii” w reżyserii Iwony Pasińskiej. W tym monochromatycznym  obrazie filmowym – w kontekście idiomu „Człowiek – zwierzę”, który w tym roku kształtuje repertuar Polskiego Teatru Tańca - przyglądamy się relacjom ludzi ze zwierzętami i zwierząt między sobą. I zadajemy pytanie, który gatunek jest największym drapieżnikiem?

Poszerzenie przestrzeni rejestrującej kreatywne podejście do tańca nie oznacza jednak, że podczas IV Festiwalu „1 strona - 1 spojrzenie – 180 sekund” rezygnujemy z żywej obecności  - spotkania publiczności z performerami.  Fizycznego współdzielenia przestrzeni, tak integralnego z tańcem i ze sztuką teatru.

15 grudnia o 20.00 w Dużym Studio #naTaczaka zagości spektakl „Folk Solution” Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny, który nie ustaje w poszukiwaniach nowych form artystycznej ekspresji.  W „Folk Solution”  konfrontuje muzykę elektroniczną i taniec współczesny z polskim folklorem - taka kompilacja dźwięków i ruchu skłania do refleksji nad znaczeniem tradycyjnego folkloru we współczesnym świecie. 16 grudnia o godz. 20.00 zanurzymy się w instalacji performatywej Pameli Leończyk i Magdaleny Fejdasz „Trzepot 2.0”, inspirowanej leśną foto-pułapką jako nieinwazyjną formą obserwacji zwierząt i roślin. Ten video performance jest  kontynuacją poszukiwań twórczych w obszarze relacji ludzkiego ciała wobec przestrzeni lasu, a także formą wyrażenia solastalgii, czyli smutku i lęku spowodowanego zmianami klimatycznymi. 17 grudnia o godz. 20.00 kolejne spotkanie z dobrze znanym w Poznaniu kolektywem bodytalk z Niemiec, który w koprodukcji z Teatrem Tańca i Ruchu „Rozbark” przygotował spektakl „Bilderzerstörer”/„Niszczyciel obrazów”. Jego autorzy – Yoshiko Waki i Rolf Baumgart - zastanawiają się, co kryje się za obrazami definiującymi nasze życie. I prowokują do refleksji nad rolą cyfryzacji w zyskiwaniu i traceniu poczucia realności przez współczesnego człowieka.

Na zakończenie festiwalu – 20 grudnia o godz.12.00 - proponujemy „Ballady Mickiewicza tanecznie” Kieleckiego Teatru Tańca.

Zapraszamy do aktywnego udziału w festiwalu – do oddania głosu na Nagrodę Publiczności  w konkursie "1 strona - 1 spojrzenie - 180 sekund", do rozmowy z jurorami i do mniej oficjalnego dzielenia się wrażeniami w magicznym foyer naszego Teatru. I oczywiście na wszystkie spektakle, reprezentujące bogactwo i różnorodność stylów i technik polskiej – i nie tylko polskiej – sceny tańca.

***

Przedstawiamy ramowy program wydarzenia.


15 grudnia 2022 

godz. 20.00 

Folk Solution I Zespół Pieśni i Tańca im. Stanisława Hadyny I spektakl gościnny 

Opis spektaklu 

Link do biletów w cenie 70 zł (bilet normalny), 40 zł (bilet ulgowy) 


16 grudnia 2022

godz. 18.30

Otwarta próba spektaklu „Bilderzerstörer” oraz spotkanie z artystami z zespołu bodytalk / Teatru Tańca i Ruchu "Rozbark"

godz. 20.00 

Trzepot 2.0 I gościnnie Pamela Leończyk, Magdalena Fejdasz I instalacja performatywna 

Opis wydarzenia

Link do biletów cenie 20 zł (bilet normalny), 15 zł (bilet ulgowy)

Performans został wybrany do prezentacji podczas 4. edycji Międzynarodowego Festiwalu „1 strona – 1 spojrzenie – 180 sekund” w otwartym konkursie, którego organizatorem jest Polski Teatr Tańca.17 grudnia 2022

godz. 20.00 

Bilderzerstörer I Bodytalk I spektakl gościnny 

Opis spektaklu 

Link do biletów w cenie 70 zł (bilet normalny), 40 zł (bilet ulgowy) 18 grudnia 2022

godz. 18.00 

ROZMÓWNICA z udziałem jurorów międzynarodowego konkursu „1 strona - 1 spojrzenie - 180 sekund” - wstęp wolnygodz. 19.15 

FINAŁ KONKURSU „1 strona - 1 spojrzenie - 180 sekund” I ogłoszenie laureatów I Pokaz nagrodzonych prac I Ogłoszenie laureatów Nagrody Publiczności - wstęp wolny ok. godz. 20.15 

PREMIERA 6. choreograficznego projektu filmowego „Bestia” w reżyserii Iwony Pasińskiej

Opis filmu 

Wstęp wolny 20 grudnia 2022 

godz. 12.00

Ballady Mickiewicza tanecznie I Kielecki Teatr Tańca I spektakl gościnny 

Opis spektaklu 

Link do biletów w cenie 70 zł (bilet normalny), 40 zł (bilet ulgowy)

Wszystkie wydarzenia odbędą się w siedzibie Polskiego Teatru Tańca przy ul. Taczaka 8 w Poznaniu.

***

Głosowanie na Nagrodę Publiczności w konkursie "1 strona - 1 spojrzenie - 180 sekund" odbędzie się w formule online. 

Formularz do głosowania oraz wszystkie zgłoszone do konkursu prace będą dostępne na stronie www.ptt-poznan.pl w dziale Aktualności od 15 grudnia godz. 20.00 do 18 grudnia do godz. 12.00. 

Serdecznie zapraszamy!

Organizator:

Polski Teatr Tańca - Instytucja Kultury Samorządu Województwa Wielkopolskiego 

Partner: Koleje Wielkopolskie 

Patroni medialni: TVP Kultura, Czas Kultury, www.kulturaupodstaw.pl, Dzikie Życie 

Źródło:

Materiał nadesłany