Wszystkich Świętych. Pozostawili po sobie pustkę, żałobę i mnóstwo dobrych wspomnień. Przedstawiamy sylwetki artystów, sportowców, polityków, pasjonatów, naukowców, których pożegnaliśmy w minionym roku. Nie ma już z nami Jerzego Gruzy, prof. Marii Janion, Macieja Kosycarza i wielu innych wspaniałych osób związanych z Pomorzem. Jak ich zapamiętamy?
Andrzej Awsiej
Malarz, artysta multimedialny. Na przełomie lat 80. i 90. studiował w gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych (wówczas Państwowa Wyższa Szkoła Sztuk Plastycznych). W tym czasie zaangażował się w działania Totartu. Był współautorem oprawy graficznej totartalnych wydawnictw drukowanych, a w późniejszych latach – do produkowanych przez członkinie i członków Totartu programów i filmów telewizyjnych. Miał 57 lat.
(...)
Andrzej Dyakowski
Malarz, pedagog, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Prowadził pracownię Malarstwa i Rysunku w Studium Pedagogicznym PWSSP, pracownię Specjalizacji Malarstwa Ściennego PWSSP oraz pracownię Malarstwa Ściennego, której później był kierownikiem. Kierował pracami remontowymi elewacji kamienic na Głównym Mieście w Gdańsku. Był laureatem licznych nagród artystycznych. Miał 84 lata.
(...)
Jerzy Gruza
Absolwent łódzkiej Filmówki, reżyser, scenarzysta filmowy i aktor. Przez wiele lat współpracował z Teatrem Telewizji, był również autorem popularnych programów rozrywkowych. Wyreżyserował kultowe seriale "Wojna domowa" i "Czterdziestolatek". Był reżyserem międzynarodowych festiwali piosenki w Sopocie, od 1983 r. dyrektorem Teatru Muzycznego w Gdyni, autorem zbiorów wspomnień i felietonów. W 2017 r., na 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni odebrał Platynowe Lwy za całokształt twórczości. Miał 88 lat.
Maria Janion
Profesor, wybitna literaturoznawczyni, ikona polskiego feminizmu. W 1957 r. rozpoczęła pracę w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Gdańsku. Zwolniona w 1968 r. na fali represji marcowych. Po utworzeniu Uniwersytetu Gdańskiego w 1970 r. rozpoczęła pracę w Instytucie Filologii Polskiej. Seminaria w Gdańsku prowadziła do 1990 r. W 1994 r. UG przyznał prof. Janion tytuł doktora honoris causa. W sierpniu 1980 r. poparła robotnicze strajki. Miała 93 lata.
(...)
Maciej Kosycarz
Znany i powszechnie lubiany gdański fotoreporter odszedł niespodziewanie 26 marca br. Jego śmierć była ciosem dla całego środowiska dziennikarskiego Trójmiasta. Przez wiele lat organizował konkurs fotograficzny Gdańsk Press Foto, a zasłynął z wydania kilkunastu albumów pt. "Fot. Kosycarz. Niezwykłe zwykłe zdjęcia", które zawierały fotografie Gdańska i regionu wykonane przez niego i jego znanego ojca Zbigniewa Kosycarza, od 1945 roku do czasów współczesnych. Odszedł w czasie epidemii i wiele osób nie miało szans się z nim pożegnać. Miał 56 lat.
Dawid Krupej
Zmarł 21 lutego br. Był gdańskim radnym Prawa i Sprawiedliwości oraz asystentem wiceministra kultury Jarosława Sellina. Z wykształcenia magister sztuki i śpiewak operowy. Pracował w Ministerstwie Kultury. Jego śmierć była szokiem, bo polityk miał zaledwie 29 lat.
Jerzy Łapiński
Aktor filmowy i teatralny przez 30 lat związany z Teatrem Wybrzeże. Do jego najwybitniejszych ról na gdańskiej scenie należą m.in. Ignacy w "Ślubie" Witolda Gombrowicza, Malvolio w "Wieczorze Trzech Króli" Williama Shakespeare'a, Ojciec w "Historii" Witolda Gombrowicza, Biskup w "Balkonie" Jeana Geneta. Został odznaczony m.in. Srebrnym i Złotym Krzyżem Zasługi, Złotym Medalem Zasłużony Kulturze - Gloria Artis oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Miał 80 lat.
Stanisław Michel
Był jednym z naczelnych projektantów odbudowy Gdańska po wojnie - stworzył projekty 104 kamienic, w tym ok. 90 w obrębie gdańskiego Głównego Miasta, a także koncepcję odbudowy i dostosowania do celów muzealnych Domu Uphagena. Stanisław Michel do Gdańska przyjechał w czerwcu 1945 r. Tu rozpoczął studia na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej, w 1952 r. włączył się w ruch odbudowy Gdańska. Miał 93 lata.
Jerzy Ostrogórski
Malarz i rysownik związany z Akademią Sztuk Pięknych w Gdańsku. W latach 70. na jego obrazach ważnym elementem były słowa, w kolejnej dekadzie tworzył cykl „Notatnik ścienny” - płótno stawało się ścianą, na której pojawiały się zapisy zdarzeń. Miał 76 lat.
Ryszard Ronczewski
Aktor filmowy i teatralny. Wystąpił m.in. w filmach „Krzyżacy”, „Faraon”, „Szatan z siódmej klasy” czy „O dwóch takich, co ukradli księżyc”. Z Teatrem Wybrzeże związany był w latach 1966-74 i 1984-2005. Zagrał tu wiele ról, z których wymienić można Lucky’ego w „Czekając na Godota” w reżyserii Stanisława Hebanowskiego, starca z katarynką w „Woyzecku” w reżyserii Rudolfa Zioło czy Pana B. w „Hanemannie” w reżyserii Izabeli Cywińskiej. Miał 90 lat.