W najbliższą niedzielę 12 lipca Program 3 Polskiego Radia przypomni sensacyjną sztukę Ewy Szumańskiej „Gabinet powtórzeń” z 1977 roku. W gwiazdorskiej obsadzie radiowego spektaklu zrealizowanego w ramach słynnego Teatrzyku Zielone Oko będzie można usłyszeć: Grażynę Barszczewską, Bronisława Pawlika, Piotra Fronczewskiego, Czesława Wołłejkę i Janusza Kłosińskiego. Emisja w Trójce od godz. 20.05.
„Gabinet powtórzeń” – oryginalna sztuka Ewy Szumańskiej z 1977 roku – stanowi ciekawy przykład słuchowiska z bogatej historii Polskiego Radia, które w tym roku świętuje 95. urodziny. Ewa Szumańska – reportażystka i scenarzystka związana m.in. ze Studiem 202 i Programem 3, znana przede wszystkim jako „Młoda lekarka” (słynny duet z Janem Kaczmarkiem) – była także w latach 70. jedną z głównych autorek słuchowisk z cyklu Teatrzyk Zielone Oko. – Większość z nich to jednak przekłady z literatury angielskiej, stąd jej autorski „Gabinet powtórzeń” stał się przedmiotem naszego zainteresowania latem 2017 roku, kiedy reaktywowaliśmy TZO z okazji 55-lecia Trójki oraz 50-lecia samego Teatrzyku. Postanowiliśmy wtedy zrealizować remake „Gabinetu”. Jego premiera odbyła się na Festiwalu Dwa Teatry 2018 – wyjaśnia Barbara Marcinik z radiowej Trójki.
Inne aktualności
- Łódź. W Teatrze Jaracza prapremiera spektaklu o dezinformacji - „Pranie muzgó” 17.06.2026 21:40
- Łódź. „Wyspiański od_nowa” w Teatrze Nowym 17.06.2026 18:38
- Kraków. Piosenki z Kabaretu Starszych Panów na scenie Teatru Bagatela 17.06.2026 16:44
- Katowice. Koncerty bez dyrygenta i projekt polsko-ukraiński w nowym sezonie Filharmonii Śląskiej 17.06.2026 16:14
- Warszawa. W poszukiwaniu prawdziwego szczęścia. Czego uczy nas Kwiat Lotosu? 17.06.2026 15:45
-
Warszawa. „Maks chce psa” w namiocie cyrkowym. Spektakl familijny wyrusza w trasę
17.06.2026 15:26
- Poznań. Spotkanie po spektaklu „Nie-Boska komedia” w reżyserii Piotra Pacześniaka 17.06.2026 15:20
- Bydgoszcz. W piątek premiera „Zmierzchu bogów” w Teatrze Polskim 17.06.2026 15:04
- Poznań. Dwie premiery, jeden teatr 17.06.2026 14:55
- Warszawa. Muzyczne zakończenie sezonu w TR Warszawa 17.06.2026 13:40
- Warszawa. Za tydzień rozpocznie się pilotażowy #TO Przegląd. Darmowe wejściówki czekają 17.06.2026 13:24
- Bielsko-Biała. Amatorski Teatr Bez Granic wraca z nową premierą 17.06.2026 13:21
- Warszawa. Pierwsze czytanie w Sejmie rządowego projektu ustawy o zabezpieczeniu socjalnym osób wykonujących zawód artystyczny 17.06.2026 12:35
- Zielona Góra. Czytanie performatywne wg Witkacego w Muzeum Ziemi Lubuskiej 17.06.2026 11:02
Ponieważ słuchowisko, które otrzymało „drugie życie”, zostało doskonale przyjęte, Program 3 Polskiego Radia postanowił teraz przypomnieć oryginalne słuchowisko sprzed 43 lat. – Wakacje stanowią świetny moment na taką powtórkę – szczególnie właśnie w tym roku, gdyż w sierpniu minie 95. rocznica powstania Polskiego Radia – dodaje Barbara Marcinik.
Sztuka rozpoczyna się od sceny, w której Klient odwiedza tytułowy „Gabinet powtórzeń”. Prezes tej tajemniczej instytucji roztacza przed Klientem wizję osiągnięcia szczęścia poprzez wierne odtworzenie chwili czy zdarzenia z życia, które sprawiło mu największą przyjemność.
Scena Teatralna Trójki – Teatrzyk Zielone Oko przedstawia „Gabinet Powtórzeń” Ewy Szumańskiej (prod. 1977): reżyseria – Stanisława Grotowska; realizacja akustyczna – Andrzej Złomski; obsada: Bronisław Pawlik (Klient), Czesław Wołłejko (Prezes), Piotr Fronczewski (Psycholog); Grażyna Barszczewska (Dziewczyna), Janusz Kłosiński (Dyrektor).
Emisja w niedzielę 12 lipca od godz. 20.05.