EN
18.02.2022, 15:59 Wersja do druku

Polskie Radio. Premierowy spektakl „Maria” w radiowej Jedynce

Rok 2022 to rok polskiego romantyzmu. Z tej okazji Teatr Polskiego Radia prezentuje wielkie, a nieraz zapomniane dzieła tej epoki. Takie, jak XIX-wieczny poemat „Maria” Antoniego Malczewskiego, którego radiowej adaptacji i reżyserii podjął się Jerzy Machowski. W gwiazdorskiej obsadzie m.in. Marta Żmuda Trzebiatowska, Angelika Kurowska i Marek Barbasiewicz. Emisja w Programie 1 Polskiego Radia w najbliższą niedzielę, 20 lutego, o godz. 21.00.

fot. Wojciech Kusiński/ Polskie Radio

„Maria” Antoniego Malczewskiego to jedno z pierwszych dzieł romantycznych w rodzimej literaturze. Powstała w 1824 roku, jest zatem niemal rówieśniczką „Ballad i romansów” czy II części „Dziadów” Adama Mickiewicza. Nie zdradza jeszcze tych cech, które noszą dzieła późniejsze, pisane w latach 30. i 40. XIX wieku, nie mówi o wolności czy walce narodowowyzwoleńczej. Opowiada natomiast tragiczną historię o wielkiej miłości – w tajemniczej scenerii XVII-wiecznej Ukrainy.

Wszystko to sprawia, że „Maria” to dzieło o niezwykłym uroku, nietrudne w odbiorze. Język Malczewskiego zachwyca, wątek miłosny porusza, a ukraiński krajobraz „brzmi” znajomo – jak z sienkiewiczowskiej „Trylogii”. Nowa radiowa adaptacja Jerzego Machowskiego każe jednak spojrzeć na ten poemat z innej, kobiecej perspektywy. Znakomitą żeńską obsadę z Angeliką Kurowską i Martą Żmudą Trzebiatowską dopełniają znakomite męskie kreacje aktorskie Marka Barbasiewicza czy Łukasza Borkowskiego.

Premiera w radiowej Jedynce: niedziela 20 lutego, godz. 21.00.

Źródło:

Materiał nadesłany