EN

21.10.2021, 08:10 Wersja do druku

Podkowa Leśna. Spotkanie z cyklu "Stawisko – miejsce symbiozy sztuk i kultur" - w niedzielę

W Podkowie Leśnej w niedzielę odbędzie się drugie spotkanie z cyklu "Stawisko – miejsce symbiozy sztuk i kultur". W programie prelekcja "Paweł Hertz, Irena Krzywicka, Julian Tuwim w życiu Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów", którą wygłosi Robert Papieski - napisano na FB Stowarzyszenia Autorów ZAiKS.

fot. mat. organizatora

Jak wyjaśniono, "spotkanie uzupełnią piosenki do słów Bolesława Leśmiana, Zuzanny Ginczanki, Osipa Mandelsztama, Juliana Tuwima i Jerzego Ficowskiego w wykonaniu Dominiki Świątek oraz Andrzeja Perkmana (fortepian) i Łukasza Czekały (skrzypce)".

Przypomniano, że "Dominika Świątek jest kierownikiem muzycznym Teatru Hybrydy". "Wydała trzy płyty ze swoimi kompozycjami: do wierszy Herberta, Słowackiego oraz współczesnego poety - Jerzego Hajdugi. Jest autorką muzyki do spektakli teatralnych +Mandelsztam+ wg poezji Osipa Mandelsztama i +Ginczanka+ wg poezji Zuzanny Ginczanki" - napisano w informacji.

Andrzej Perkman jest pianistą-akompaniatorem oraz wykładowcą Akademii Teatralnej im. Zelwerowicza w Warszawie. Współpracował m.in. z Teatrem na Woli, Teatrem Syrena, Teatrem Małym i Teatrem Współczesnym.

"Łukasz Czekała jest absolwentem Instytutu Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie skrzypiec Henryka Gembalskiego, stypendystą Fundacji Michała Urbaniaka (Urbanator Days 2012)" - czytamy na FB ZAiKS-u.

Początek spotkania, którego organizatorem jest Muzeum im. Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku, 24 października o godz. 17 w Podkowie Leśnej.

Festiwal "Stawisko – miejsce symbiozy sztuk i kultur" potrwa do 5 grudnia br.

Przypomniano, że "pod tym hasłem Muzeum w Stawisku postanowiło zorganizować wydarzenie o charakterze interdyscyplinarnym, którego ideą jest kontynuacja tradycji Domu Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów jako przestrzeni symbiozy sztuk, obszaru otwartego na różne kultury".

"Przedsięwzięcie zatytułowane +Stawisko – miejsce symbiozy sztuk i kultur+ zaplanowano jako cykl pięcioletni. W 2021 r. poświęcone będzie związkom Iwaszkiewiczów i Domu na Stawisku z kulturą żydowską oraz prezentacji twórczości wybitnych pisarzy, kompozytorów, artystów pochodzenia żydowskiego, zaprzyjaźnionych z gospodarzami Stawiska" - napisano o festiwalu.

Zaznaczono, że "w programie festiwalu znajdą się: wystawa dokumentująca zasługi Iwaszkiewiczów w ratowaniu Żydów podczas okupacji (inspirowana faktem uhonorowania ich pośmiertnie, przed trzydziestu laty, medalem Sprawiedliwi wśród Narodów Świata), koncerty muzyki różnych gatunków i stylów, prelekcje".

Koncepcja merytoryczna festiwalu - Alicja Matracka-Kościelny.

Partnerem wydarzenia jest Fundusz Promocji Twórczości Stowarzyszenia Autorów ZAiKS.

Źródło:

PAP