EN
24.07.2020, 07:59 Wersja do druku

Płock. Umowa na zaprojektowanie sali koncertowej podpisana

W Płocku podpisano w czwartek umowę na zaprojektowanie sali koncertowej, która byłaby też siedzibą Płockiej Orkiestry Symfonicznej. Projekt wykona pracownia Plus3 Architekci z Warszawy. Nowoczesny obiekt wraz z podziemnym parkingiem ma powstać najwcześniej do końca 2023 r.

Konkurs na budowę sali koncertowej w Płocku w ramach przebudowy i zagospodarowania tamtejszego Nowego Rynku ogłosiły wspólnie płocki Urząd Miasta i Stowarzyszenie Architektów Polskich - w styczniu został rozstrzygnięty. W nowoczesnym budynku, który powstanie w miejscu, gdzie znajduje się obecnie parking, w sąsiedztwie Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego, ma m.in. koncertować Płocka Orkiestra Symfoniczna.

"To wyjątkowa chwila, podpisanie umowy na projekt sali koncertowej ze spółką Plus3 Architekci, która wygrała konkurs. Projekt ma być gotowy w ciągu dwóch lat" - powiedział podczas czwartkowego briefingu prasowego prezydent Płocka Andrzej Nowakowski. Dodał, że prace projektowe będą podzielone na kilka etapów, z których pierwszy obejmie przygotowanie szczegółowej koncepcji architektonicznej, zgodnie z zaleceniami sądu konkursowego, a następny - wykonanie kompletnego projektu budowlanego wraz z uzyskaniem pozwolenia na budowę. Planowany termin tej części prac to koniec marca 2021 r.

"Chcemy starać się o środki z Funduszy Norweskich na realizację budowy sali koncertowej" - zaznaczył prezydent Płocka. Wyjaśnił, że po realizacji projektu budowalnego i uzyskaniu pozwolenia na inwestycję, kolejnym etapem przedsięwzięcia będzie przygotowanie projektu wykonawczego i dokumentacji potrzebnej do rozpoczęcia procedury przetargowej na wykonanie robót budowalnych oraz kosztorysów inwestorskich. "Jestem przekonany, że za dwa lata ta inwestycja ruszy. Oczywiście, dużo będzie zależało od tego, jaki będzie ostatecznie koszt jej realizacji i czy uda nam się w budżecie miasta zarezerwować potrzebne środki, ewentualnie pozyskać je z Funduszy Norweskich czy też z innych możliwych źródeł" - oświadczył Nowakowski.

Prezydent Płocka podał, że wartość podpisanej w czwartek umowy to 7,5 mln zł. Zapewnił przy tym: "Na pewno chcemy niezwłocznie po zakończeniu procesu projektowania przystąpić do realizacji inwestycji". Jak przyznał, "bardzo optymistyczny wariant" przedsięwzięcia zakłada, że sala koncertowa powstałaby do końca 2023 r.

"Mamy duży i sprawdzony zespół, który projektował inwestycję muzyczną dla Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. To także akustycy i elektroakustycy, którzy zadbają o to, żebyśmy nie zapomnieli o akustyce, żeby była jak najlepsza" - powiedziała Katarzyna Głażewska z pracowni Plus3 Architekci. "To początek czegoś naprawdę bardzo ważnego dla naszego miasta, dla Płockiej Orkiestry Symfonicznej" - podkreślił jej dyrektor Adam Mieczykowski. "To dla nas wyzwanie i wielka szansa. Od ponad 40 lat jesteśmy w Płocku, koncertujemy, natomiast nie mamy własnej sali, nie możemy się rozwinąć. A tego typu obiekt powoduje wielki progres" - ocenił.

Podpisanie umowy z pracownią Plus3 Architekci na zaprojektowanie sali koncertowej odbyło się na płockim Starym Rynku tuż przed występem zespołu Flamenco Trio zorganizowanego przez Płocką Lokalną Organizację Turystyczną w ramach cyklu "Muzyczne Czwartki".

Źródło:

PAP