EN

10.01.2025, 08:17 Wersja do druku

Płock. Jubileusz 50-lecia Teatru Dramatycznego im. J. Szaniawskiego – uroczysta gala 12 stycznia

Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku obchodzi 50-lecie. Z tej okazji na 12 stycznia zaplanowano tam uroczystą, jubileuszową galę. Wystąpią m.in. aktorzy oraz Zespół Pieśni i Tańca „Wisła”. Odbędzie się też specjalny pokaz teatralnych kostiumów.

fot. Waldemar Lawendowski/mat. teatru

Informując w czwartek o obchodach jubileuszu, płocki Teatr Dramatyczny przypomniał, że jego oficjalne otwarcie nastąpiło 12 stycznia 1975 r. premierą "Krakowiaków i górali" Wojciecha Bogusławskiego w reżyserii pierwszego dyrektora i współzałożyciela tej sceny Jana Skotnickiego.

„50 lat, 387 premier. Przeszło 3 mln widzów. Występy w kraju, za granicą. Festiwale. Nagrody. Uznanie. Sukcesy i nieuchronne klęski. Jak podsumować ten czas? To już historia. Historia tworzona przez nas, wspólnie z tymi, którzy są nieodłączną częścią Teatru - Widzami” - podkreślił w okolicznościowym liście obecny dyrektor Teatru Dramatycznego w Płocku Marek Mokrowiecki.

Jak zaznaczył, nawiązując do pierwszej płockiej sceny, która działała w latach 1812-1940, z okazji jubileuszu wraca myślami również „do tych już zapomnianych, XIX-wiecznych, bezimiennych, przyjeżdżających do starego Teatru artystów, tak często głodujących, tak często niedocenianych”.

„Myślę o wszystkich. I o tych, którym talent i szczęście pozwoliły trzymać w ręce czaszkę Yoricka, i o tych, których zły los skazał na wieczne noszenie halabardy. Jedni i drudzy nieśli w sobie posłannictwo, choć często nie potrafili tego wyrazić słowami” - dodał Mokrowiecki, odnosząc się do historii płockiej sceny, która wznowiła działalność w 1975 r.

Przypomniał, że na frontonach teatrów budowanych jeszcze w XIX wieku na ziemiach polskich pod zaborami często widniał napis: „Naród sobie”. „I taka jest nasza rola, pielęgnowania i pomnażania naszego dziedzictwa narodowego. Naszego. Polskiego. Europejskiego. Światowego” - ocenił dyrektor płockiego Teatru Dramatycznego.

Jak zapowiedziała w czwartek płocka scena, jubileuszowa gala z okazji 50-lecia odbędzie się tam 12 stycznia. Wystąpią aktorzy i Zespół Pieśni i Tańca „Wisła”. Oprócz wspomnień zaplanowano także pokaz teatralnych kostiumów autorstwa i w reżyserii Krzysztofa Małachowskiego z muzyką i wykonaniem Krzysztofa Misiaka oraz z choreografią Małgorzaty Fijałkowskiej. Wydarzeniu towarzyszyć będą instalacje wideo i wizualizacje.

Pierwszą, jeszcze nieoficjalną premierą Teatru Dramatycznego w Płocku w grudniu 1974 r. był spektakl "Romeo i Julia" Williama Shakespeare'a w reżyserii Grzegorza Mrówczyńskiego. Rodzicami chrzestnymi teatru, który z początkiem 1975 r. rozpoczął już oficjalną działalność, zostało dwoje wybitnych aktorów: Ryszarda Hanin i Tadeusz Łomnicki.

Początkowo nazwa teatru brzmiała "Teatr Płocki - Ośrodek Kultury i Sztuki". W 1980 r. placówka otrzymała obecną nazwę - Teatr Dramatyczny - i imię Jerzego Szaniawskiego (1886-1970), dramaturga i pisarza. Od 1999 r. organem założycielskim płockiej sceny jest samorząd Mazowsza, który sfinansował przebudowę i modernizację obiektu w latach 2006-2008.

Obecnie płocki Teatr Dramatyczny posiada trzy sceny: dużą, mieszczącą 402 widzów, kameralną dla 92 widzów i salę „Piekiełko” dla 60 widzów. Są tam także sala baletowa, garderoby oraz pracownie: krawieckie i modelatorsko-plastyczna, a także studio nagrań, pralnia, magazyny kostiumów i rekwizytów. Budynek jest w pełni dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Poza głównym gmachem teatr ma także stolarnię i magazyny na składowanie dużych dekoracji oraz materiałów do odzysku.

Pierwszą płocką sceną był Teatr Miejski utworzony w 1812 r. w dawnym kościele św. Trójcy, który działał w tej siedzibie do 1940 r. Zabytkowy budynek teatru zburzyli Niemcy podczas II wojny światowej. Jego makietę odsłonięto w 2016 r. w pobliżu miejsca, gdzie działała scena, w czasach swego istnienia jedna z najstarszych tego typu stałych placówek kulturalnych w Polsce.

W komitecie honorowym jubileuszu 50-lecia płockiego Teatru Dramatycznego znaleźli się m.in.: marszałek Mazowsza Adam Struzik, wojewoda mazowiecki Mariusz Frankowski i prezydent miasta Andrzej Nowakowski, a także Krzysztof Szuster, prezes Związku Artystów Scen Polskich, oraz Paweł Szkotak, prezes Stowarzyszenia Dyrektorów Teatrów.

Źródło:

PAP