EN

21.06.2022, 14:32 Wersja do druku

Płock. Happening „Broniewski. Rekonstrukcja/Odkłamanie” w 50. rocznicę odsłonięcia pomnika poety

„Broniewski. Rekonstrukcja/Odkłamanie” to tytuł happeningu, który w 50. rocznicę odsłonięcia w Płocku (Mazowieckie) pomnika urodzonego w tym mieście poety, zaprezentuje 25 czerwca miejscowy Teatr Dramatyczny. Aktorzy odegrają gości zgromadzonych na odsłonięciu pomnika i przemówią ich słowami.

fot. mat. teatru

Widowisko, podczas którego zostaną odtworzone wydarzenia sprzed 50. lat i recytowane będą wiersze poety, przygotowano we współpracy z Książnicą Płocką, która nosi imię Władysława Broniewskiego (1897-1962). W tym roku przypada 125. rocznica jego urodzin i 60. śmierci.

„50 lat temu strasznie padał deszcz. Ale na spotkanie z Broniewskim przyszło całe miasto. +Mazowsze+ śpiewało +Piękna nasza Polska cała+, Piotr Paleczny grał Poloneza As-dur, ulubiony utwór Broniewskiego. Występowały +Poznańskie Słowiki+. Były władze państwowe, kompania honorowa Wojska Polskiego, delegacja literatów na czele z Jarosławem Iwaszkiewiczem, harcerze, robotnicy, przedstawiciele ludu. Uroczyście i podniośle miasto sławiło poetę, a gazety pisały o wielkim czynie gliwickich zakładów, które wykonały pomnik, o symbolicznym połączeniu Śląska i Mazowsza” - przypomina płocki Teatr Dramatyczny.

Twórcy happeningu, zapraszając do udziału w nim i przeniesienia się w czasie - do czerwca 1972 r., gdy pomnik Władysława Broniewskiego został odsłonięty w jego rodzinnym mieście, namawiają, aby zabrać ze sobą parasolki i ubrać się zgodnie z ówczesną modą.

Jak zapowiadają organizatorzy widowiska, 25 czerwca na płycie przed pomnikiem Władysława Broniewskiego stanie fortepian i ponownie zabrzmi utwór Fryderyka Chopina - w rolę Piotra Palecznego wcieli się uczeń płockiej Szkoły Muzycznej, natomiast Harcerski Zespół Pieśni i Tańca „Dzieci Płocka” zaśpiewa pieśni, które przed 50. laty wykonywał Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze”. „Aktorzy odegrają gości zgromadzonych na odsłonięciu pomnika i przemówią ich słowami” - anonsują twórcy happeningu.

Podczas widowiska „Broniewski. Rekonstrukcja/Odkłamanie” wydarzeniom scenicznym towarzyszyć będzie wystawa fotografii dokumentujących montowanie pomnika poety w czerwcu 1972 r.

Dyrektor płockiego Teatru Dramatycznego Marek Mokrowiecki podkreśla, iż pierwsza część widowiska, którego jest reżyserem, będzie rekonstrukcją uroczystości sprzed 50 lat, które udało się odtworzyć dzięki relacjom publikowanym w „Tygodniku Płockim”. „Znamy listę gości. Wiemy, co powiedzieli. Wiemy, że występowało +Mazowsze+, +Poznańskie Słowiki+ i Piotr Paleczny. W artykułach w +Tygodniku Płockim+ zachowały się opowieści autora pomnika, Gustawa Zemły, informacje o zakładach, które wykonywały pomnik. Mamy nazwiska naszych, płockich monterów. Chcę, żeby ci ludzie przemówili” - powiedział Mokrowiecki, cytowany w zapowiedzi happeningu.

Jak zaznaczył dyrektor płockiego Teatru Dramatycznego, druga część widowiska, czyli „odkłamanie” będzie prezentacją wierszy Władysława Broniewskiego, ukazującą go „nie tylko jako poetę rewolucyjnego, jak chciała go widzieć władza w latach 70.” „Będzie to część dla tych, którzy cały czas uważają, że pomnik Broniewskiego powinien zniknąć z miasta” – podkreślił Mokrowiecki.

Autorem pomnika Władysława Broniewskiego, który w Płocku został odsłonięty 25 czerwca 1972 r. jest rzeźbiarz Gustaw Zemła, twórca wielu podobnych projektów, w tym np. Pomnika Powstańców Śląskich w Katowicach. Monument, o wysokości 10 metrów, został odlany z brązu. Stanął w miejscu, skąd rozpościera się widok na rozległą panoramę doliny Wisły. W jednym z utworów poeta pisał: „Równino mazowiecka rozpostarta szeroko, po tobie błądzi moje serce dziecka i męża oko/ Z Tumskiej spoglądam Góry na Królewski Las, zaciera jego kontury czas”.

Pomnik nawiązuje formą do przydomowego dębu z rozłożystą koroną, który Władysław Broniewski często wspominał, a także do powiewających na wietrze sztandarów, układających się w rysy twarzy poety, który spogląda na rzekę.

W odsłonięciu pomnika Władysława Broniewskiego w Płocku uczestniczyli m.in. przewodniczący Rady Państwa Henryk Jabłoński i Wanda Broniewska - żona poety, a także prezes Związku Literatów Polskich, Jarosław Iwaszkiewicz. Byli też harcerze oraz delegacje zakładów pracy z całej Polski - robotnicy, tkaczka, górnik i robotnik budowlany, a także goście z zagranicy, w tym z ówczesnego ZSRS.

Pomnik Władysława Broniewskiego stoi nieopodal jego rodzinnego domu, gdzie obecnie mieści się siedziba Związku Nauczycielstwa Polskiego. W pobliskim parku, dawnym ogrodzie posiadłości, rośnie nadal kilkusetletni dąb, wspominany często przez poetę i noszący jego imię.

Źródło:

PAP