EN
29.11.2022, 11:00 Wersja do druku

Płock. „Szklana menażeria" Sceny Polskiej z Czeskiego Cieszyna gościnnie u Szaniawskiego

2 grudnia o godz. 9 i 19 w Teatrze Dramatycznym obejrzeć będzie można spektakl „Szklana menażeria" Tennessee Williamsa w reżyserii Bogdana Kokotka ze Sceny Polskiej z Czeskiego Cieszyna.

fot. mat. teatru

„Szklana menażeria” to sztuka Tennessee Williamsa, która przyniosła mu ogromny sukces. Tytułowa szklana menażeria, którą gromadzi Laura, uciekająca od rzeczywistości dziewczyna, to metafora kruchości życia jej niepełnej rodziny, zamkniętej w kręgu wspomnień i iluzji.

Williams wykorzystał w tym studium psychologicznym fragmenty własnej biografii. Sztuka Williamsa porusza sprawy uniwersalne i bliskie każdemu z nas:  rozczarowanie szarą codziennością, poszukiwanie miłości, brak akceptacji, potrzebę samorealizacji.

Amanda, matka rodziny, przebrzmiała piękność, opuszczona przez męża, żyje wspomnieniami o lepszych czasach i nie umie stawić czoła trudnej teraźniejszości. Próbuje narzucić swoim dzieciom (Tom – znudzony pracą w fabryce marzy o zostaniu poetą i Laura – nieśmiała i chorowita właścicielka szklanej menażerii)  ogólnie przyjęty schemat szczęścia. W tym rodzinnym dramacie przepełnionym emocjami, niedomówieniami, niezrozumieniem najważniejsza jednak jest wielka miłość. Bohaterowie są bardzo mocno z sobą związani, chociaż pozornie żyją w toksycznej rodzinie. Ich wzajemne relacje nie są tak jednoznaczne, jakby się wydawało na początku sztuki.

Tom (bohater sztuki) mówi: „Ta sztuka jest pamięcią. Będąc pamięcią, jest skąpo oświetlona, sentymentalna i nie jest realistyczna. W pamięci wszystko dzieje się muzycznie”.

Tennessee Williams: „Stajesz się tym, co kochasz. Oczywiście naszą tożsamość określają również rzeczy i ludzie, których nienawidzimy. Nasza tożsamość jest tak krucha jak to, co piszemy, jak tropy duszy”.

***

Tennessee Williams
Szklana menażeria


Reżyseria i scenografia: Bogdan Kokotek
Tłumaczenie: Kazimierz Piotrowski
Kostiumy: Anna Dukhovychna, Andrij Aleksandrowycz
Muzyka: Franciszek Humel
Premiera: 18.06.2022

OBSADA:
Amanda (matka): Małgorzata Pikus
Tom (syn): Kamil Mularz
Jim (gość): Marcin Kaleta
Laura (córka): Katarzyna Kluz

2 grudnia (piątek), godz. 9.00 i 19.00

Cena biletu: 50 zł (normalny), 40 zł (ulgowy)

Sprzedaż i rezerwacja biletów w Biurze Obsługi Widzów i w kasie Teatru: 24 266 38 08, 24 262 48 40, 24 266 38 17

Gościnnie Teatr Cieszyński - Scena Polska

Źródło:

Materiał nadesłany