EN

9.06.2021, 08:56 Wersja do druku

Ożenek

fot. Jeremi Astaszow

Ożenek” Mikołaja Gogola w reż. Pawła Aignera w Teatrze Miejskim w Gliwicach. Pisze Rafał Turowski na stronie rafalturow.ski

Specjalnej dekonstrukcji Gogola się nie spodziewajcie, co nie znaczy, że dekonstrukcji zupełnie brak, ale może… nie będę psuł tej niespodzianki, zdradzę jedynie, że pewne rzeczy wydarzą się dzięki egzekutorowi Jajecznicy, i również napomknę, że żarty z jego nazwiska wciąż bardzo śmieszą. Jednak prawdziwe cudeńko zrobił reżyser z relacji Podkolesina ze Stiepanem, żeby nie zepsuć zabawy - tutaj zdradzić nie mogę nic, poza tym, że pomysł ów przecież wynika z tekstu i jest dość logiczny, a z pewnością - uzasadniony (w każdym razie z dzisiejszego punktu widzenia), i - że od obu panów - Błażeja Wójcika i Mariusza Galilejczyka niepodobna oderwać wzrok.

Plus wyjątkowo współcześnie nieogarnięta Agafia Tichonowna (Karolina Olga Burek), mistrzyni marketingu bezpośredniego - Fiokła Iwanowna (Aleksandra Maj), cudowny, slapstickowy epizod Rafała Domagały i znakomite kostiumy Zofii de Ines.

Kilkukrotnie autor wraz z aktorami doprowadzili mnie niemal do łez, to były dwie godziny (i 20 minut) zabawy teatrem, zabawy i beztroskiej i inteligentnej.

OŻENEK

Mikołaj Gogol

reż. Paweł Aigner

premiera 29 maja 2021

Źródło:

www.rafalturow.ski/teatr