Logo
Aktualności

Ostrów Wlkp. 14. Grand Prix Komeda czas zacząć

21.05.2025, 15:25 Wersja do druku

Niebawem w Ostrowie Wielkopolskim rozpocznie się 14. Grand Prix Komeda. Festiwal Filmowy im. Krzysztofa Komedy. Zaproszenie na festiwal przyjęło kilkudziesięcioro gości, twórców ze świata filmu, wśród których m.in.: Andrzej Seweryn, Andrzej Grabowski, Józef Skrzek, Anna Nehrebecka, Łukasz Simlat, Olga Bołądź. Odbędą się pokazy konkursowe i specjalne, spotkania, koncerty, wernisaż, debata, warsztaty. Na finał natomiast dowiemy się, kto jest autorem najlepszej muzyki w polskim filmie fabularnym. Po rozstrzygnięciu konkursu Grand Prix Komeda koncert: Urszula Dudziak & Grzech Piotrowski Band. Festiwal startuje 2 czerwca.

fot. mat. organizatora

– Przed nami czternasta już edycja Grand Prix Komeda – festiwalu, który wie w co gra. To w końcu najważniejsze. Wiedzieć dobrze, co chce się robić, jaki obrać kierunek. W Ostrowie Wielkopolskim, mieście Krzysztofa Komedy, nie mamy co do tego żadnych wątpliwości. Liczy się muzyka i kino, w tej właśnie kolejności. Mamy w Ostrowie festiwal, który jest już marką. Powodem do dumy dla ostrowian, województwa, ale także środowiska muzycznego i filmowego w Polsce. Staramy się zatem, żeby w miarę możliwości, łączyć żywioły. Łączyć, nie dzielić – mówi Łukasz Maciejewski, dyrektor artystyczny festiwalu Grand Prix Komeda.  

Podczas festiwalu rozstrzygany jest konkurs Grand Prix Komeda na Najlepszą Muzykę w Polskim Filmie Fabularnym. W tym roku bierze w nim udział sześcioro kompozytorów, którzy stworzyli muzykę do następujących obrazów:

·         Bartosz Chajdecki – „Simona Kossak”, reż. Adrian Panek

·         Wojciech Frycz – „Sezony”, reż. Michał Grzybowski

·         Tomasz Gąssowski – „Wróbel” reż. Tomasz Gąssowski

·         Frederikke Hoffmeier – „Dziewczyna z igłą”, reż. Magnus von Horn

·         Paweł Lucewicz – „Napad”, reż. Michał Gazda

·         Stefan Wesołowski – „Minghun”, reż. Jan P. Matuszyński

Pięcioosobowy skład jurorski stanowią: Tomasz Lach – przewodniczący, Roma Gąsiorowska, Tomasz Makowiecki, Magdalena Łazarkiewicz oraz Jan Kanty Pawluśkiewicz.

Werdykt jury poznamy tradycyjnie ostatniego dnia festiwalu podczas gali finałowej w Ostrowskim Centrum Kultury. Wtedy także wręczona zostanie Nagroda Grand Prix Komeda za Całokształt Twórczości, której laureatem w tym roku jest Józef Skrzek. Podczas festiwalu zobaczymy filmy, do których napisał muzykę: „Pokój Saren. Opera autobiograficzna” w reż. Lecha Majewskiego i „Ręce do góry” w reż. Jerzego Skolimowskiego. 

GOŚCIE, GOŚCIE...

Pokazy filmów konkursowych rozpoczną się – tradycyjnie – trzeciego dnia festiwalu. Po seansach filmowych z publicznością spotkają się twórcy: kompozytorzy muzyki filmowej, reżyserzy, aktorzy...

W środę, 4 czerwca, odbędą się spotkania z autorami muzyki: Stefanem Wesołowskim – „Minghun” w reż. Jana P. Matuszyńskiego i z Tomaszem Gąssowskim – „Wróbel”, który także wyreżyserował. Wieczorem natomiast spotkanie obfitujące w gości. Po projekcji filmu „Sezony” z publicznością zobaczą się: autor muzyki Wojciech Frycz, reżyser Michał Grzybowski oraz aktorzy: Agnieszka Dulęba-Kasza, Andrzej Grabowski, Łukasz Simlat.

Na czwartek, 5 czerwca, zaplanowano pokaz filmów: „Dziewczyna z igłą” w reż. Magnusa von Horna z muzyką Frederikke Hoffmeier i „Simona Kossak” w reż. Adriana Panka i z muz. Bartosza Chajdeckiego. Z publicznością spotka się Olga Bołądź.

Ostatni seans konkursowy odbędzie się w piątek, 6 czerwca. Tego dnia zobaczymy film „Napad” w reż. Michała Gazdy, po którym z widzami spotkają się autor muzyki Paweł Lucewicz i aktor Jędrzej Hycnar. 

WYJĄTKOWE SPOTKANIA

Grand Prix Komeda to nie tylko konkurs, ale także inne, związane z charakterem tego festiwalu, wydarzenia. W tym roku gościem specjalnym będzie Andrzej Seweryn. Aktor, reżyser teatralny i filmowy, nauczyciel akademicki. Na festiwalu zobaczymy portret dokumentalny „Jestem postacią fikcyjną” w reż. Arkadiusza Bartosiaka, po którym odbędzie się spotkanie z Andrzejem Sewerynem.

Na festiwal przyjedzie także Anna Nehrebecka. A to za sprawą książki, której jest bohaterką: „Pani Anka. Nehrebecka w rozmowie z Katarzyną Ostrowską”. Spotkanie z Anną Nehrebecką odbędzie się 3 czerwca. Także tego dnia spotkanie z: Jackiem Wójcickim, Zbigniewem Suszyńskim i Magdaleną Łazarkiewicz oraz pokaz filmu „Ostatni dzwonek”.

FILMOWA WYSTAWA, „FILMOWE” KONCERTY

Festiwal rozpocznie się wernisażem wystawy „Kostiumy” Joanny Walisiak. Zobaczymy kostiumy filmowe jej autorstwa do filmu „Sezony” w reż. Michała Grzybowskiego. W wernisażu uczestniczyć będą: autorka prac Joanna Walisiak oraz Andrzej Grabowski, odtwórca roli Tadeusza w tym w filmie. 

– Wielu z nas nie zastanawia się nad rolą kostiumu w kinie, w teatrze. Gdyby jednak miało go zabraknąć, w sposób dobitny odbiorca, widz – filmowy czy teatralny – zwróciłby uwagę, jak bardzo jest to integralna część sztuki. To konieczne dopełnienie wizerunku i wyrazu artystycznego. Kostium to przekaz niewerbalny. Rodzaj ruchomego obrazu, w który przyoblekany jest aktor. W przypadku tej wystawy dużą wartością będzie możliwość obejrzenia obiektów z bliska, ich realizacji zaprezentowanych - na manekinach i fotosach – mówi Maria Szeląg, dyrektor Ostrowskiego Centrum Kultury i festiwalu.

Także pierwszego dnia Grand Prix Komeda koncert. Artur Żmijewski, jeden z najbardziej znanych i cenionych polskich aktorów, zaprezentuje wraz z zespołem program z utworami Leonarda Cohena. Na finał natomiast, 7 czerwca, kolejne muzyczne wydarzenie – koncert Urszula Dudziak & Grzech Piotrowski Band.

Podczas festiwalu odbędą się także: debata filmowców, warsztaty dubbingowe z Kasią Łaską, będzie działać także telewizja festiwalowa. Zobaczymy także filmy z muzyką Krzysztofa Komedy. Ciekawe będzie także spotkanie z: Markiem Sierockim, Tomaszem Lachem i Janem Młynarskim, które poprowadzi Paweł Brodowski. Zostanie ono obudowane wokół filmu „Jerzy Duduś Matuszkiewicz. Wspomnienie”. 

– Grand Prix Komeda to nie tylko kino – to także muzyka najwyższej próby, prezentowana w formie niezwykłych koncertów. Co roku festiwal przyciąga na scenę artystów, którzy są legendami polskiej muzyki, ale też tych, którzy z sukcesem budują swoją pozycję. Koncerty GPK to spotkanie różnych światów – muzyki filmowej, jazzu, piosenki autorskiej. To momenty, kiedy dźwięk przejmuje pierwszoplanową rolę, a publiczność doświadcza prawdziwych emocji. To również piękne dopełnienie idei festiwalu, który od lat konsekwentnie buduje swoją markę na styku obrazu i muzyki. Cieszę się, że mieszkańcy Ostrowa mają możliwość uczestniczenia w tak wyjątkowych wydarzeniach i że nasze miasto z roku na rok staje się coraz ważniejszym punktem na kulturalnej mapie Polski  - mówi Sebastian Górski, zastępca prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

Organizatorami 14. Grand Prix Komeda Festiwalu Filmowego im. Krzysztofa Komedy są Ostrowskie Centrum Kultury i Miasto Ostrów Wielkopolski. Festiwal odbędzie się w dniach od 2 do 7 czerwca 2025 roku.

Źródło:

Materiał nadesłany

Sprawdź także