EN

30.07.2021, 15:51 Wersja do druku

Opole. Wyniki drugiego etapu Konkursu na Projekt Teatralny Modelatornia vol. 4

W dniach 6-21 lipca w Teatrze im. J. Kochanowskiego odbyły się rezydencje artystyczne  w ramach drugiego etapu Konkursu Modelatornia IV. Trzy grupy tworzyły zręby spektakli, które zostały następnie zaprezentowane Jury i zamkniętej widowni. Nie tylko estetycznie, ale też tematycznie mieliśmy okazję zobaczyć przekrój potencjału i różnorodności polskiej sceny performatywnej. 

fot. Klaudyna Schubert

Agnieszka Jakimiak przygotowała „Powrót Taty", czyli osobistą próbę zmierzenia się z relacją ojciec-córka, wypracowaną wspólnie z aktorkami opolskiego teatru. 

Kolektyw Krater (Anna Andrzejewska, Michał Lazar, Joanna Satanowska, Daniel Sołtysiński) zaprezentował opowieść o pierwszej astronautce na Księżycu, mierzącej się z presją misji, pozostawionym na Ziemi życiem osobistym i z samotnością w kosmosie. 

Trzecia grupa w składzie Weronika Pelczyńska, Patrycja Kowańska, Magda Fejdasz i Monika Szpunar, rozwinęła koncepcję choreograficzną „kuli", potencjału spojrzenia i obserwacji oraz (współ-)dzielonej z widzem obecności, w spektaklu „SOLIŚCI". 

To właśnie ta praca została wybrana na zwycięzcę Konkursu przez Jury w składzie Dorota Semenowicz, Norbert Rakowski, Michał Rogulski i Łukasz Twarkowski. Komisja "doceniła synergię projektu z kierunkami zawartymi w idei Modelatorni, stworzonej jako miejsca zakorzenionego w eksperymentalnym, interdyscyplinarnym i procesualnym podejściu do tworzonej pracy. SOLIŚCI są jednocześnie rozwinięciem złożonej eksplikacji i obranego przed przyjazdem do TJK kierunku, ale też poszerzeniem o zyskany w trakcie rezydencji materiał, który pozostawia szerokie pole do dalszego rozwoju".

Spektakl w pełnej wersji zostanie wyprodukowany i zaprezentowany opolskiej publiczności jesienią 2021.

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne