EN

2.02.2022, 08:25 Wersja do druku

Opole. Jakie spektakle zobaczymy na Opolskich Konfrontacjach Teatralnych

W tym roku festiwal planowany jest na przełomie maja i czerwca. O nagrody powalczy sześć tytułów, w tym "Balladyna" Opolskiego Teatru Lalki i Aktora.

fot. mat. Instytutu Teatralnego

Jak informuje Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego (organizujący konkurs „Klasyka Żywa" w ramach 46. Opolskich Konfrontacji Teatralnych), do finału VII Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa" nominowano sześć spektakli z teatrów w Gdańsku, Gnieźnie, Krakowie, Opolu i Poznaniu. Wśród przedstawień wybranych do udziału w 46. Opolskich Konfrontacjach Teatralnych znalazły się trzy wystawienia wielkich dramatów romantycznych, inscenizacja najwybitniejszego dzieła Wojciecha Bogusławskiego, sceniczna interpretacja powieści Bolesława Prusa oraz oryginalne, taneczne odczytanie dzieł Witkacego.

Najlepsze spektakle polskiej klasyki z 2021 roku

„Balladyna" z Opolskiego Teatru Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki w Opolu (reż. Konrad Dworakowski), dwa spektakle z Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie: „Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale" (reż. Cezary Tomaszewski) oraz „Dziady" (reż. Maja Kleczewska), „Kurka wodna albo urojenie" z Polskiego Teatru Tańca w Poznaniu (reż. Igor Gorzkowski), „Lalka" z Teatru im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie (reż. Radosław Rychcik) i „Lilla Weneda" z Teatru Wybrzeże w Gdańsku (reż. Grzegorz Wiśniewski) - to najlepsze spektakle polskiej klasyki z 2021 roku, które zostaną zaproszone do udziału w finale ogólnopolskiego konkursu „Klasyka Żywa", czyli tegorocznych, 46. Opolskich Konfrontacji Teatralnych.

Wyboru, spośród 35 zgłoszonych do Konkursu przedstawień, dokonała Komisja Artystyczna w składzie: Patryk Kencki (przewodniczący), Ewa Konstancja Bułhak, Zenon Butkiewicz, Tadeusz Kornaś, Beata Popczyk-Szczęsna, Karol Suszczyński i Maryla Zielińska.

W tym roku festiwal planowany jest na przełomie maja i czerwca. Podczas przeglądu finaliści powalczą o główne nagrody konkursu, m.in. za reżyserię, scenografię czy muzykę, oraz o Nagrodę Główną im. Wojciecha Bogusławskiego. Laureatów wyłoni jury, w którego skład - jak co roku - wejdą znawcy teatru i dramatu, teoretycy i praktycy.

Tytuł oryginalny

Opolskie Konfrontacje Teatralne 2022. Jakie spektakle zobaczymy na scenie?

Źródło:

„Gazeta Wyborcza - Opole” online

Link do źródła

Wszystkie teksty Gazety Wyborczej od 1998 roku są dostępne w internetowym Archiwum Gazety Wyborczej - największej bazie tekstów w języku polskim w sieci. Skorzystaj z prenumeraty Gazety Wyborczej.