EN

13.10.2020, 15:30 Wersja do druku

Opole. Barbara Lach laureatką "Henryka"

Barbara Lach została laureatką tegorocznej Nagrody „Henryk", przyznawanej przez Sekcję Teatrów Lalkowych ZASP-u za wybitne osiągnięcia oraz za całokształt pracy artystycznej.

Gwiazda Teatru Lalki i Aktora w Opolu nagrodę otrzymała w dowód najwyższego uznania talentu i wybitnych osiągnięć artystycznych w dziedzinie sztuki lalkarskiej. Wyróżnienie zostało przyznane przez ZASP po raz 10., a obok przedstawicielki opolskiego teatru, laureatem został reżyser Wojciech Szelachowski. Pierwotnie wręczenie miało nastąpić podczas uroczystych obchodów Światowego Dnia Lalkarstwa 23 marca 2020. Ostatecznie, odbyło się we wrześniu.

- Czuję się szczęśliwym człowiekiem. Dziękuję za wszystkie spektakle. Nie wiem, kiedy minęło te 40 lat, ale mam nadzieję, że w teatrze jeszcze będę mogła sobie trochę być i robić coś dla innych - powiedziała Barbara Lach, podczas uroczystości wręczenia nagród.

Naszą artystkę można ponownie zobaczyć w monodramie „Tancerka" inspirowanym opowiadaniem Olgi Tokarczuk. Spektakl prezentowany będzie w listopadzie na XIII Tyskim Festiwalu Monodramu MoTyF, który odbędzie się jesienią w Teatrze Małym w Tychach. Wcześniej, spektakl będą mogli zobaczyć mieszkańcy Opola na scenie OTLiA.

Barbara Lach z opolskim teatrem im. Alojzego Smolki związana jest nieprzerwalnie od 1981 roku. Na swoim koncie ma wiele niezapomnianych kreacji i nagród. Już w 1989 roku otrzymała wyróżnienie na Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Lalek za rolę Dziecka w przedstawieniu „Skrzydełka". Jest też posiadaczką Złotej Maski za tytułową rolę w przedstawieniu „Przygoda malutkiej czarownicy", za rolę matki w spektaklu „...I odsłoniłam noc" i za najlepszą kreację 2017 roku - tytułową rolę w „Tancerce". Otrzymała też honorową nagrodę prezydenta Opola za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury.

Tytuł oryginalny

Prestiżowe wyróżnienie dla naszej aktorki

Źródło:

Nowa Trybuna Opolska Nr 240