EN

7.01.2020, 18:45 Wersja do druku

Opera Rara wymiata

To ważny sygnał, świadczący o tym, że prezentowane w styczniu i lutym pod Wawelem dzieła operowe nie będą jedynie czczą przyjemnością, ale pozwolą wielbicielom wysokiej sztuki szukać odpowiedzi na nurtujące współczesność pytania.

Opera potrafiła zawsze szybko i ostro reagować: wsłuchiwać się w społeczne nastroje, komentować rzeczywistość, obrażać królów, inspirować bunty, doprowadzać do furii lub obłaskawiać dyktatorów. Nie ma powodu, by i dzisiaj nie opowiadała nam o świecie tu i teraz. Może to robić na dwa sposoby - odnosząc się wprost do bieżących wydarzeń lub odbijając je w zwierciadle przeszłości - twierdzi Adamus.

Takim zwierciadłem będą trzy opery historyczne, które zostaną zaprezentowane na festiwalu. Pierwsza to Sigismondo Gioacchino Rossiniego, który pokazany zostanie w Teatrze im. Juliusza Słowackiego. To opowieść o fikcyjnym, piastowskim królu sprawującym władzę nad krajem targanym konfliktem z Węgrami. Spektakl wyreżyserował Krystian Lada, a w tytułową rolę wciela się znakomity kontratenor Franco Fagio-li. Solistom towarzyszy Capella Cracoviensis poprowadzona przez Jana Tomasza Adamusa. Co ciekawe, dzieło to nie było nigdy w Polsce wystawiane.

Również słabo u nas znana jest Vanda Antonina Dvoraka, choć nawiązuje ona do naszej najpopularniejszej legendy o Wandzie, co nie chciała Niemca.

W tle damsko-męskich nieporozumień leży tu głębszy konflikt o podłożu religijnym. Bowiem Wanda jest wierną wyznawczynią słowiańskich bogów i przede wszystkim dlatego nie zgadza się na przyjęcie oświadczyn chrześcijańskiego księcia. Spektakl, który będzie prezentowany w Teatrze Łaźnia Nowa, przygotowała Karolina Sofulak. Partię Wandy zaśpiewa Adriana Kućerova. Chórem Polskiego Radia i Sinfoniettą Cracovią dyrygować będzie Jurek Dybał.

Do bliższych nam czasów przeniesie nas kameralna opera Weisse Rose, reżyserowana w MOS-ie przez Annę Drescher. Nawiązuje ona do historii rodzeństwa Schollów, które działało w antynazistowskim ruchu Biała Róża. Podczas spektaklu zagra Sinfonie Orchester Biel Solothurn pod batutą Kaspara Zehndera. Z kolei bardzo już współczesnym akcentem będzie pokazywana w Cricotece opera-instalacja Katarzyny Głowickiej Unknown, I Live With You w reżyserii Krystiana Lady. Została ona oparta na wierszach i świadectwach afgańskich poetek - głos niezbyt często do nas dociera, krępowany przez system społeczny, w którym żyją.

W ten sposób muzyczne mosty połączą różne kultury i epoki. Jednego możemy być pewni: podczas Festiwalu Opera Rara nikt nie będzie stawiał murów.

Festiwal Opera Rara 23.01.-14.02.2020

Źródło:

Materiał własny