EN

25.10.2022, 12:00 Wersja do druku

Olsztyn. „Świadectwa z Zagłady” - widowisko interdyscyplinarne z udziałem gwiazd jazzu improwizowanego

Teatr Jaracza w Olsztynie zaprasza na widowisko interdyscyplinarne z udziałem międzynarodowych gwiazd jazzu improwizowanego, łączące muzykę na żywo z teatrem oraz sztuką nowych mediów, z mocnym głosem ukraińskich ofiar. Pokaz dedykowany jest Ofiarom wojny w Ukrainie.

Fakt, że mózgiem przedsięwzięcia jest Mikołaj Trzaska nie może dziwić. Wybitny saksofonista i klarnecista basowy jest legendą trójmiejskiej sceny yassowej, uważany za jedną z najważniejszych postaci sceny improwizowanej. Znany jest także jako kompozytor ścieżek dźwiękowych do filmów Wojciecha Smarzowskiego.

Razem z Mikołajem Trzaską wystąpią zaproszeni przez niego mistrzowie jazzu improwizowanego: Olo Walicki – kontrabasista, Per-Åke Holmlander - tubista ze Sztokholmu, Ido Bukelman - gitarzysta z Izraela mieszkający w Berlinie, Tim Daisy - perkusista z Chicago, Steve Swell - puzonista z Nowego Yorku. Muzykom towarzyszyć będą młodzi artyści.

Za scenariusz wydarzenia odpowiadają Zbigniew Brzoza (także reżyser pokazu) i Włodzimierz Nowak. Tekst prezentowany przez trzy aktorki został oparty na reportażu Joanny Mikulskiej „Martwy, obraz z czterech kamer” - to historie trzech uciekinierek z Ukrainy, które znalazły schronienie na Warmii i Mazurach.

Scenografię i projekcje przygotuje Wojciech Żogała, wybitny scenograf filmowy i teatralny, m.in. dwukrotny laureat Nagrody za scenografię na Krajowym Festiwalu Polskiego Radia i Teatru TV „Dwa Teatry”, laureat Polskiej Nagrody Filmowej Orzeł 2022 w kategorii najlepsza scenografia.

Pokaz spektaklu poprzedzą kilkudniowe warsztaty improwizacji jazzowej dla młodych muzyków które poprowadzą mistrzowie światowej klasy zaproszeni przez Mikołaja Trzaskę. W dwa wieczory doświadczeni artyści zagrają z młodymi muzykami jam session. Warsztaty zwieńczy wspólne prawykonanie oratorium „Spokojnie, wojny nie będzie. ŚWIADECTWA Z ZAGŁADY”.

26, 27 października Scena Margines

Jam session z mistrzami muzyki improwizowanej

29 października 2022 Scena Duża

Spokojnie, wojny nie będzie. ŚWIADECTWA Z ZAGŁADY

na podstawie reportażu Joanny Mikulskiej „Martwy obraz z czterech kamer”

scenariusz: Zbigniew Brzoza, Włodzimierz Nowak

reżyseria: Zbigniew Brzoza

scenografia, projekcje: Wojciech Żogała

muzyka: Mikołaj Trzaska

w wykonaniu: Steve Swell, Per-Åke Holmlander, Tim Daisy, Ido Bukelman, Olo Walicki, Mikołaj Trzaska oraz uczestnicy warsztatów improwizacji jazzowej

obsada:

Marta Markowicz - Julia z Chersonia, Milena Gauer - Ania z Kijowa, Emilia Lewandowska - Aliona z Siewierodoniecka

Reportaż Joanny Mikulskiej „Martwy obraz z czterech kamer” powstał w ramach warsztatów Studium Reportażu Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie „Świadectwa uchodźców. Jak opowiedzieć traumę” prowadzonych przez reportera Włodzimierza Nowaka.

Projekt tworzony w ramach programu „Przestrzenie Sztuki” finansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego oraz Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Działanie jest współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Źródło:

Materiał nadesłany