EN
14.05.2022, 08:33 Wersja do druku

Niemcy. Dwa koncerty projektu "Moniuszko 150" odbędą się w Berlinie

Inne aktualności

3 i 4 czerwca w Berlinie odbędą się dwa koncerty w ramach trasy koncertowej projektu "Moniuszko 150" w 150-lecie śmierci polskiego kompozytora Stanisława Moniuszki. Cała trasa obejmie swoim programem trzy kraje, a koncerty odbędą się oprócz Berlina także w Wilnie i Gdańsku.

Cały program zostanie zaprezentowany przez międzynarodowy zespół muzyków. Dyrygentem podczas koncertu 4 czerwca będzie Andreas Mitschke z Lipska, zaś w obu koncertach zagra Gellert Ensemble.

"Jest to wyśmienita okazja, aby mając na uwadze doświadczenia Roku Moniuszkowskiego 2019 przedstawić i promować (...) muzykę sakralną kompozytora" - informuje współpracujący przy realizacji projektu Instytut Polski w Berlinie.

"Potencjał tego repertuaru jest ogromny" - powiedział PAP przebywający w piątek w niemieckiej stolicy producent projektu, dyrygent Andrzej Szadejko. Po ogromnym sukcesie, jakim w 2019 roku - Roku Moniuszkowskim - okazał się festiwal "Moniuszko w kościołach Warszawy", prezentujący utwory sakralne kompozytora, "pomyślałem, że warto by było zaprezentować to szerzej", żeby dotarło to również do odbiorcy zagranicznego, w miejscach związanych z życiem kompozytora - mówi Szadejko.

W Berlinie Moniuszko studiował, tutaj wydawane były pierwsze jego kompozycje, co predestynuje do zaprezentowania tu twórczości polskiego kompozytora.

W stolicy Niemiec koncerty odbędą się w dwóch kościołach - koncert symfoniczny w piątek 3 czerwca o godz. 19.30 w Alte Marienkirche, koncert kameralny z wykorzystaniem zrekonstruowanych niedawno organów Buchholza w sobotę 4 czerwca o godz. 19.30 w Alt-Pankow-Kirche.

Źródło:

PAP