24.09.2021, 15:38 Wersja do druku

Mazowieckie. Min. Gliński: Norwid był nie tylko wybitny, ale był niepowtarzalny, uniwersalny, wyjątkowy

Norwid był nie tylko wybitny, ale był niepowtarzalny, uniwersalny, wyjątkowy - powiedział w piątek w Chrzęsnem wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński. Jego mądrość obdarzyła nasz naród na te 200 lat - podkreślił.

W piątek przypada 200. rocznica urodzin poety, dramatopisarza, malarza, myśliciela Cypriana Kamila Norwida. Z tej okazji w całej Polsce odbywają się uroczystości rocznicowe. W parku Pałacu w Chrzęsnem z udziałem m.in. wicepremiera, ministra kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotra Glińskiego odbyło się odsłonięcie popiersia Cypriana Kamila Norwida.

Wicepremier Gliński przypomniał, że 2021 został ustanowiony przez polski parlament Rokiem Cypriana Kamila Norwida.

"Został ustanowiony, aby wspomnieć 200. rocznicę urodzin naszego czwartego wieszcza, ale przede wszystkim, żeby przypomnieć sobie dzieło, dokonania, doświadczenia i życie Norwida. Żebyśmy my wszyscy, żeby wszyscy Polacy, a może nawet szerzej, żeby cały świat, przypomniał sobie o tym wielkim twórcy"

Jak mówił, "Norwid był nie tylko wybitny, ale był niepowtarzalny, uniwersalny, wyjątkowy". "Norwid był wielkim polskim patriotą, w nim była Polska" - podkreślił minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu.

Przypomniał, że poeta urodził się na Mazowszu, ale los go doświadczył, szybko zmarła mu matka, że przeprowadzał się z miejsca na miejsce.

"Wyrósł na Mazowszu, i całe życie o Polsce, o Mazowszu, polskiej kulturze pamiętał. Jednocześnie był wielkim uniwersalistą, człowiekiem, który wyprzedził swoją epokę. Był profetykiem. Jego dzieło czyta się jak współczesną poezję i jak współczesny traktat filozoficzny. Jego mądrość obdarzyła nasz naród na te 200 lat. Myślę, że także z wdzięczności ten rok został ustanowiony" - powiedział Gliński.

Wskazał, że Rok Norwida został ustanowiony, żebyśmy "wszyscy przypomnieli sobie Norwida, żebyśmy żyli Norwidem, jego mądrością, bo ona jest szalenie potrzebna także dla czasów współczesnych". Ocenił, że to jest także "dowód, jak jesteśmy silnym społeczeństwem".

"Ta oddolna aktywność, gotowość do tego, żeby przypominać sobie najwybitniejsze postacie polskiej kultury, żeby organizować najróżniejsze imprezy, wydarzenia, które są szalenie ważne, jest imponująca" - podkreślił wicepremier Gliński.

Podziękował całemu środowisku norwidologów, społeczności lokalnej, pedagogom, którzy działają na rzecz pamięci o Norwidzie.

"Mądrość Norwida jest nam wszystkim potrzebna. (...) Norwid ma tak mocne przesłania, tak ważne współczesne przesłania dzięki specjalistom, dzięki pedagogom, dzięki inicjatywom oddolnym, my te przesłania i te mądre myśli Norwida możemy powtarzać, możemy się z nimi konfrontować, bo one nam są także współcześnie potrzebne" - wskazał.