25.08.2020, 19:09 Wersja do druku

Małopolskie. Zmiany w instytucjach kultury - Filharmonii i Centrum Sztuki Mościce

Inne aktualności

Mateusz Prendota będzie nowym dyrektorem Filharmonii Krakowskiej, a Anna Chmura pokieruje Centrum Sztuki Mościce w Tarnowie. We wtorek zarząd województwa małopolskiego powołał ich na te stanowiska.

Prendota obejmie stanowisko 1 września na pięcioletnią kadencję. Jego poprzednik Bogdan Tosza był dyrektorem naczelnym Filharmonii osiem lat, jego kadencja, podczas której m.in. przeprowadzono remont generalny budynku, wygasa.

Prendota od 12 lat jest artystą śpiewakiem Chóru Filharmonii Krakowskiej, z którym koncertował w kraju i za granicą. Angażuje się artystycznie także w działalności innych zespołów. Uczestniczył w wydaniu wielu płyt, w tym nominowanych do nagrody Fryderyka publikacji: "Krakowscy Śpiewacy w hołdzie H. M. Góreckiemu" czy "Quo vadis" Feliksa Nowowiejskiego, których był producentem.

Ukończył Wydział Historii UJ i podyplomowe studia z zarządzania kulturą na tej uczelni. Prendota od 2011 roku jest prezesem Stowarzyszenia Passionart, które organizuje m.in. Festiwal Wolnej i Niezawisłej, który w 2020 roku odbył się po raz dziewiąty. Jest też pomysłodawcą zapoczątkowanego w 2016 roku Festiwalu Piosenki Niezłomnej i Niepodległej im Henryka Rasiewicza "Kima", który ma na celu upowszechnianie poprzez muzykę wiedzy o Polskim Państwie Podziemnym, Armii Krajowej i żołnierzach Niezłomnych.

Dyrektorem Centrum Sztuki Mościce została Anna Chmura. Jak napisano na stronie urzędu marszałkowskiego cechuje ją "koncyliacyjnym podejściem do ludzi i spraw, a w swej koncepcji widzi Centrum Sztuki Mościce jako instytucję tworzącą platformę współpracy dla różnych podmiotów, co pozwoli na realizację zarówno dotychczasowych, jak i nowych, innowacyjnych, niekonwencjonalnych projektów".

Chmura pochodzi z Tarnowca, z wykształcenia jest magistrem filologii rosyjskiej. Ukończyła także studia licencjackie oraz studia podyplomowe w zakresie filologii angielskiej. Od 2003 roku pełniła funkcję dyrektora Zespołu Szkół Publicznych w Tarnowcu, a następnie Szkoły Podstawowej w Tarnowcu. Od 2013 roku pełniła także funkcję Prezesa Zarządu Fundacji "Przyjaciele Tarnowca". Jest pomysłodawcą i koordynatorem akcji społecznej "Dyskretny urok starej fotografii", muralu Rotmistrza Witolda Pileckiego oraz wielu przedsięwzięć edukacyjno-kulturalnych, w tym promujących kulturalne dziedzictwo Małopolski.

Jej poprzedniczka Agnieszka Kawa została odwołana w styczniu tego roku. Przeciwko temu protestowali aktorzy i reżyserzy, m.in. Agnieszka Holland, Andrzej Seweryn, Danuta Stenka, Piotr Adamczyk.

W grudniu marszałek Małopolski Witold Kozłowski zapowiedział, że dyrektorzy wojewódzkich instytucji kultury powoływani w poprzednich latach bez konkursu, zostaną odwołani i rozpisane zostaną nowe konkursy. Według niego tryb konkursowy zapewnia przejrzystość i daje szansę zgłaszania się wszystkim kandydatom.

Źródło:

PAP