EN

4.09.2021, 17:56 Wersja do druku

Lwów. Na grobie Gabrieli Zapolskiej złożono wieniec od prezydenta RP

Inne aktualności

W sobotę, w dniu Narodowego Czytania "Moralności pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej, w imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, został złożony wieniec na grobie pisarki na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie - poinformowała Kancelaria Prezydenta RP.

Jak wyjaśniono, "kwiaty złożyła Konsul Generalna Rzeczypospolitej Polskiej we Lwowie Eliza Dzwonkiewicz".

Przypomniano, że w 2021 r. mija setna rocznica śmierci Gabrieli Zapolskiej, która zmarła 17 grudnia 1921 r. we Lwowie.

Centralna uroczystość z udziałem Pary Prezydenckiej odbyła się w sobotę w godz. 12-15 w Ogrodzie Saskim w Warszawie.

"Moralność pani Dulskiej" jest czytana w sobotę w całym kraju - w domach kultury, szkołach, bibliotekach, teatrach, szpitalach, jednostkach wojskowych a nawet więzieniach. W czytanie tradycyjnie włączają się artyści i samorządowcy. Narodowe Czytanie odbędzie się też w kilkunastu miejscach poza granicami kraju. W czwartek wieczorem na stronie Kancelarii Prezydenta RP było ponad 1,6 tys. zgłoszeń. Najwięcej z Polski, ale czytanie "Moralności pani Dulskiej" zaplanowano także za granicą, m.in.: w Rosji, na Litwie, na Białorusi, na Ukrainie, na Węgrzech, we Francji, Wielkiej Brytanii, w Niemczech, we Włoszech, a także w tak egzotycznych miejscach jak Pekin czy Nowa Zelandia.

Narodowe Czytanie organizowane jest przez Prezydenta RP od 2012 r. Akcja została zainicjowana wspólną lekturą "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. W 2013 r. w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji czytano m.in. "Potop" i "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza, "Lalkę Bolesława Prusa, "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego, "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego oraz polskie nowele.

Głównym celem Narodowego Czytania jest promocja czytelnictwa, jako podstawowej formy kontaktu z kulturą, propagowanie dzieł polskiej literatury oraz wzmacnianie kulturowej i narodowej wspólnoty Polaków poprzez dobór kanonicznych utworów oraz ich prezentację w atrakcyjnej oprawie artystycznej.

Źródło:

PAP