EN
26.10.2021, 14:24 Wersja do druku

Lublin. Wydarzenia Przeglądu Kolekcje Sztuki

Trwa Przegląd Kolekcje Sztuki, którego pierwsza edycja poświęcona jest sztuce staropolskiej.  Główną przestrzenią w jakiej przedstawiane są  kolekcje to radiowy teatr tworzony z udziałem widzów – prezentowany na antenie Radia Lublin i w Teatrze im Juliusza Osterwy. W Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej i na antenie radiowej odbywają się spotkania i debaty poświęcone kulturze staropolskiej.

fot. mat. organizatora

W ramach przeglądu  i jego cyklu „Radiowy teatr w teatrze” powstał już pierwszy spektakl: „Rozmowy Króla Salomona z Marchołtem grubym a sprośnym” w reżyserii  Marka Pasiecznego. Aktorzy, którzy stworzyli słuchowisko to: Przemysław Gąsiorowski, Włodzimierz Dyła. Kolejna premiera radiowego teatru, to spektakl „Brama” w oparciu o teksty Sebastiana Klonowica w reżyserii Grażyny Lutosławskiej i według scenariusza Jarosława Cymermana. W sztuce zagrali: Tomasz Bielawiec, Wojciech Rusin, Jowita Stępniak, Magdalena Sztejman. Muzykę stworzył Piotr Selim. 31 października, czyli już w najbliższą niedzielę odbędzie się pokaz teatralny słuchowiska „Brama” w Teatrze im Juliusza Osterwy. W kalendarium wydarzeń przeglądu zaplanowane są jeszcze dwie produkcje słuchowisk radiowych w ramach „Radiowego teatru w teatrze”: „Pościk abo dyjetka" w oparciu o intermedia teatralne, reż.: Mateusz Nowak i "Gra o Narodzeniu" w oparciu o staropolskie intermedia teatralne, reż. Jarosław Gajewski, które też będą mieć swoje premiery teatralne.

Premierom słuchowisk towarzyszą radiowe dyskusje i rozmowy z twórcami spektakli i badaczami teatru i dramatu staropolskiego. Debaty są dla publiczności okazją do głębszego zrozumienia wysłuchiwanych przedstawień. Odbyło się już pierwsze z cyklu spotkań, który przygotowuje i prowadzi dr Patryk Kencki. Jego temat to:   "W stronę źródeł, czyli o początkach literatury i teatru polskiego" a gośćmi byli prof. dr hab. Dariusz Chemperek, dr hab. Anna Nowicka - Struska i Marek Pasieczny. Kolejne spotkanie już 7 listopada.

Kolejnym ważnym dopełnieniem przeglądu są wydarzenia organizowane w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego. To między innymi rozmowa „Galaktyka Gutenberga” z prof. dr hab. Marią Judą z Instytutu Nauk o Kulturze UMCS.

Przegląd Kolekcje Sztuki Staropolskiej potrwa do końca roku. W jego ramach zaplanowano wiele wydarzeń w przestrzeni radiowej i teatralnej. To co najważniejsze w pierwszej edycji Kolekcji Sztuki to „odczarowanie sztuki staropolskiej”,  tak by była bliższa i bardziej zrozumiała w naszym ogólnym odbiorze.  To przecież u schyłku wieków średnich nastąpił przełom w naszej kulturze związany z pojawianiem się piśmiennictwa w języku rodzimym.
Jarosław Gajewski – kurator artystyczny przeglądu dodaje: „język narodowy daje wspólnotom ludzkim zarówno poczucie odrębności jak i przestrzeń odnajdywania wartości uniwersalnych, scalających rodzaj ludzki”.  

Źródło:

Materiał nadesłany