„Nie płacz, Nemeczku (o Chłopcach z Placu Broni)” Teatru Papahema oraz Teatru im. Adama Mickiewicza z Częstochowy w samo południe, w niedzielę 13 kwietnia w Teatrze Starym w Lublinie.
Boka, Gereb, Feri Acz i Nemeczek. Te imiona zna każdy, kto czytał "Chłopców z Placu Broni". Czyli prawie każdy z nas, bo powieść, napisana przez Ferenca Molnára ponad sto lat temu, do dziś wzrusza młodych czytelników na całym świecie, którzy z zapartym tchem śledzą walkę o tytułowy plac.
Po jednej stronie: Chłopcy z Placu Broni.
Po drugiej stronie: Czerwone Koszule.
Ta walka to tak naprawdę podwórkowa zabawa, jednak chłopcy traktują ją poważnie. Śmiertelnie poważnie. Nemeczek umiera. Kto z nas wtedy nie płakał? Może część z czytelników zastanawiała się, dlaczego autor postanowił go uśmiercić. Najmłodszego z nich. Ku przestrodze? By ukazać cenę, jaką czasami trzeba zapłacić za lojalność i honor?
Stop.
Stop zabawa. Bo to może wcale nie tak. Może trzeba opowiedzieć tę historię inaczej. Przecież Plac Broni to tak naprawdę ulica Pawła. Poza tym to miejsce dawno zniknęło z mapy Budapesztu. A skoro tak, to czy wycieczka do świata chłopców z Placu Broni to wycieczka do świata, który zniknął i na pewno już nigdy nie wróci?
Stop. Jeśli to była tylko zabawa, to dlaczego przerodziła się w konflikt? Czy zabawa usprawiedliwia przemoc? A może da się stworzyć inną grę?
Start.
Producent spektaklu: Fundacja Teatr Papahema
Współproducent: Teatr im. Adama Mickiewicza w Częstochowie
Tekst: Łukasz Zaleski
Reżyseria: Agata Nierzwicka
Scenografia i kostiumy: Juliusz Żółty
Muzyka: Lena Michajłów
Konsultacje choreograficzne: Anna Sawicka-Hodun
Reżyseria światła: Maciej Iwańczyk
Obsada: Karol Czajkowski, Sylwia Karczmarczyk, Helena Radzikowska, Paweł Rutkowski, Mateusz Trzmiel
Spektakl dla osób powyżej 11. roku życia
Czas trwania: 85 minut (bez przerwy)
Premiera 7 września 2024 r., Teatr im. Adama Mickiewicza w Częstochowie