EN

29.05.2021, 08:49 Wersja do druku

Lublin. Teatr i taniec znów wyjdą na ulice miasta

Inne aktualności

Po sukcesie ubiegłorocznej edycji teatralnego weekendu odbywającego się w ramach "Przestrzeni Sztuki", teatr i taniec znów zdominują miasto. W programie jest kilkadziesiąt przedstawień, pokazów i performance'ów. Nie zabraknie też działań prozdrowotnych."Przestrzenie Sztuki" to zainaugurowany we wrześniu ubiegłego roku w Lublinie program Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego oraz Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca, realizowany pod auspicjami Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Jego głównym założeniem jest promowanie artystów i grup artystycznych niezwiązanych formalnie z dużymi instytucjami. Opiera się on na wsparciu już istniejących ośrodków kultury, które stają się ogólnopolskimi, interdyscyplinarnymi centrami.

- „Przestrzenie Sztuki" pozwoliły na wyjście teatru i tańca z tradycyjnych miejsc przypisanych spektaklom. Od wielu lat w przestrzeniach publicznych miast Polski w sferze kultury dominowała muzyka oraz koncerty impresaryjno-rozrywkowe. To właśnie „Przestrzenie Sztuki" pozwoliły na zdominowanie miasta przez teatr i taniec - mówi Rafał Koziński, zastępca dyrektora Centrum Kultury w Lublinie.

Pilotażowa edycja skupiła się we wrześniu wokół teatralnego weekendu, podczas którego na miejskich placach wystawiono piętnaście spektakli. W tym roku do świętowania udało się zaprosić niemal wszystkie teatry instytucjonalne, wiele grup niezależnych, teatry zawodowe i amatorskie, nagradzane i początkujące zespoły taneczne.
Teatralny weekend i Przestrzenie Teatru

W czerwcu lubelskie grupy i teatry zaproponują ponad 30 darmowych spektakli plenerowych w przestrzeni miasta. W pierwszy weekend warto zajrzeć do muszli koncertowej Ogrodu Saskiego. Teatr Muzyczny wystawi tam premierę koncertu "Po polsku z Muzycznym" (4 czerwca). Fundacja Sztukmistrze zaprezentuje z kolei ogniowy spektakl "Szafa Show i przyjaciele", którego bohaterami będą m.in. Ninja, Panda i Dyrektor Cyrku (5 czerwca). Ostatni akcent teatralnego weekendu to występ Teatru Seniora z programem "Kabaret Starszych Pań i Panów", w którym pojawią się piosenki Jeremiego Przybory i Jerzego Wasowskiego (6 czerwca).
REKLAMA

Warto sprawdzić też program "Przestrzeni Teatru", które 17 czerwca rozpocznie w Wirydarzu CK pokaz spektaklu "Ony". W kolejnych dniach widzowie obejrzą tam też m.in. "Alinę po drugiej stronie granicy" Teatru Imperialnego. W drugiej połowie czerwca teatr ponownie powróci do muszli koncertowej. W repertuarze m.in. "WinyLOVE Story" Teatru Muzycznego (18 czerwca), "Zwierzęta Doktora Dolittle" Teatru im. H.Ch. Andersena, "Antygona w Nowym Jorku" Teatru im. J. Osterwy (20 czerwca) czy "Szukaj w snach" Teatru Starego w Lublinie.

Ponadto w ramach "Przestrzeni Sztuki" powstanie Teatr Objazdowy, który dotrze do małych ośrodków miejskich oraz do wsi. Spektakle lubelskich twórców obejrzą m.in. mieszkańcy Leśniowic, Poniatowej, Włodawy i Zwierzyńca.

Ważnym założeniem jest też wsparcie młodych, niezależnych twórców. Centrum Kultury w Lublinie udostępni im zaplecze lokalowo-techniczne oraz umożliwi przygotowanie pierwszych premier. Wśród takich twórców znalazł się już Kacper Kubiec z Teatru im. H.Ch. Andersena, który pracuje nad spektaklem "Niepamięć". Sztukę zobaczymy w Sali Czarnej CK 26 i 27 czerwca.
Korzyść dla wszystkich miłośników tańca

„Przestrzenie Sztuki" w Lublinie zorientowane są także wokół tańca. Ich koordynator Ryszard Kalinowski z Lubelskiego Teatru Tańca podkreśla, że dzięki temu projektowi udaje się zaspokoić najważniejsze potrzeby zarówno środowiska tańca, jak i mieszkańców miasta i regionu.

- Lublin jest znakomitym przykładem współistnienia wielu form i stylów tańca oraz współpracy pomiędzy artystami różnych dziedzin kultury. Nie ma wątpliwości, że nowy program przyniesie korzyści wszystkim miłośnikom tańca, niezależnie od wieku, doświadczenia, aspiracji czy talentu - tłumaczy Kalinowski.

Taneczne „Przestrzenie Sztuki" w Lublinie obejmą regularne pokazy spektakli tańca i filmów mówiących o tej sztuce, codzienne warsztaty dla każdego (m.in. taniec klasyczny, joga, techniki freestylowe), coachingi dla tancerzy i choreografów oraz masterclass dla zawodowych tancerzy.
Atrakcje tanecznych „Przestrzeni Sztuki"

Jeszcze dzisiaj w Sali Widowiskowej CK widzowie obejrzą "Cornerstone" w wykonaniu Mikołaja Karczewskiego. - To spotkanie z samym sobą, dialog z emocjami, uczuciami, sytuacjami i ludźmi, których obecność wskazywała mi kolejne fundamenty tego, kim jestem czy chciałbym być - rekomenduje tancerz.

We wtorek warto zajrzeć do Centrum Spotkania Kultur, gdzie tancerze Kieleckiego Teatru Tańca wystawią "Alicję w krainie czarów". Widowisko połączy tradycyjną wersję utworu literackiego ze współczesną kulturą i sztuką XXI wieku.

W lipcu w muszli koncertowej Polski Teatr Tańca pokaże spektakl "45". To historia młodych tancerzy, złączonych wspólną, świadomą decyzją wyboru sztuki jako sposobu na życie. W tym samym miejscu Teatr Muzyczny w Lublinie zaprezentuje etiudę "Pamiętasz, Nieobecna…?", która powstała w oparciu o powieść „Mroki" Jarosława Borszewicza. Będzie to taneczna opowieść o miłości, rozstaniu, wierze, życiu i śmierci.

Taneczne „Przestrzenie Sztuki" w Lublinie to także pokazy freestyle'u, seanse filmowe, rezydencje oraz niezliczona ilość działań, które zaspokajają potrzeby w zakresie aktywności artystycznej, edukacyjnej, społecznej i prozdrowotnej.

Szczegółowy program na stronie ck.lublin.pl

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

Teatr i taniec znów wyjdą na ulice miasta. W programie jest kilkadziesiąt spektakli

Źródło:


Link do źródła

Autor:

Tomasz Kowalewicz

Data publikacji oryginału:

29.05.2021