EN
6.12.2022, 11:04 Wersja do druku

Lublin. Tak powstają premiery. Pokazy teatralnych inicjatyw w ramach „Przestrzeni Sztuki"

Będzie okazja by zobaczyć pracę osób kochających teatr, które zostały wyłonione w ramach projektu Przestrzenie Sztuki realizowanego w Centrum Kultury. Twórcy gratisowo pokazują powstające spektakle zapraszając na otwarte próby.

Latem był nabór inicjatyw, propozycja open call była skierowana do wszystkich formalnych i nieformalnych grup i zespołów teatralnych oraz indywidualnych artystów. Jesienią poznaliśmy artystów, którzy przeszli do drugiego etapu, teraz pora na prezentacje przed publicznością powstających spektakli i wystawień premierowych. Wszystkie trzy premiery zaplanowano na przyszły rok. 

Próba otwarta „Pogłosy"

8 grudnia, godz. 19:30 (Sala prób nr 3). Prezentowany monodram z muzyką na żywo jest próbą uchwycenia metaforyki sztuki Wita Szostaka. Realizacja sceniczna sztuki „Pogłosy" Wita Szostaka. Choć autor nazywa ją dramatem, w rzeczywistości przypomina bardziej poemat, rozpisany na bohaterów, którymi są słowa. Wit Szostak nie sugeruje żadnych scenicznych rozwiązań, powierzając wszelkie decyzje sceniczne realizatorom. Niezwykłość tego tekstu powoduje, że można zrealizować go zarówno jako wieloobsadowe wydarzenie, jak i kameralny spektakl, nie ingerując w strukturę dramatyczną i poetycką tekstu,
Reżyseria/scenografia: Konrad Dworakowski; muzyka: Piotr Klimek; kostiumy; Marika Wojciechowska; obsada aktorska: Joanna Chmielecka (wykonanie muzyki, udział w wizualizacjach), Przemysław Buksiński (bohater); realizacja wideo: Rami Shaya/Holly-baba.

Otwarta próba „Afryka Kazika"

10 grudnia, godz. 12 i 16 [UA-wjęz. ukraińskim] (Sala Czarna). Spotkanie z wojownikami oraz groźnym lwem, przeprawa tratwą przez rwąca rzekę, gotowanie plemiennej zupy i spotkanie z poszukiwaczami złota - to tylko niektóre z wielu przygód Kazimierza Nowaka - Polaka, który jako pierwszy człowiek na świecie przemierzył całą Afrykę na rowerze, a swoją wyprawę opisał w pamiętnikach.

Kilkadziesiąt lat później wspomnienia podróżnika opracował w formie popularnej dziś książki dla młodzieży Łukasz Wierzbicki. Spektakl to niesamowita podróż po Afryce przedstawiona w formie teatru opowieści dla dzieci przez Artema Manuilova - aktora pochodzenia ukraińskiego, na co dzień pracującego w Teatrze Powszechnym w Warszawie.
Reżyseria: Daniel Adamczyk; występuje: Artem Manuilov.

Próba otwarta „On i ona - relacje"

12 grudnia, godz. 18 (Sala Czarna). Na spektakl składają się dwie jednoaktówki: „Drugi pokój" Zbigniewa Herberta oraz „Okno" Ireneusza Iredyńskiego.
Amatorski Teatr Towarzyski działa przy Stowarzyszeniu „Węglin Północny" - został założony przed 16 laty i kierowany jest od tamtej pory przez Dariusza Bo-rucha. ATT prezentował się publiczności ponad 220 razy i zrealizował 39 premier, brał udział w wielu festiwalach, na których zdobywał nagrody i wyróżnienia.
Reżyseria: Dariusz Boruch; występują: Maria Danielak, Krzysztof Żak, Mirek Pietraś, Krystyna Nazarewicz; muzyka: Artur Giordano, Mirek Pietraś.

Wydarzenia są realizowane w ramach programu Przestrzenie Sztuki, który jest wspierany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. Operatorem lokalnym programu jest Centrum Kultury w Lublinie.

Tytuł oryginalny

Tak powstają premiery. Pokazy teatralnych inicjatyw

Źródło:

Dziennik Wschodni nr 235

Data publikacji oryginału:

06.12.2022