EN
25.02.2022, 08:20 Wersja do druku

Lublin. Strzały 2021. Wybieramy najciekawsze wydarzenia lubelskiej kultury

Inne aktualności

Za nami kolejny rok w lubelskiej kulturze, w którym karty rozdawała pandemia. Nie wszyscy złożyli jednak broń. Organizatorów najciekawszych wydarzeń znów nagrodzimy "Strzałami".

Jeżeli o pierwszych miesiącach pandemii pisaliśmy, że zapamiętamy je głównie z powodu pozamykanych sal, odwołanych premier i trudnych pytań o przyszłość, tak mijający rok to przede wszystkim oswajanie się z wirusem i działanie w granicach wyznaczonych przez obostrzenia. A nie było to proste. Przypomnijmy chociażby lutowe odmrażanie instytucji, które obowiązywało niewiele ponad miesiąc. W pewnym momencie chaos był tak wielki, że niektóre instytucje same prognozowały, jakie mogą być kolejne decyzje Ministerstwa Zdrowia. I na podstawie tych założeń układały programy na kolejne miesiące.
Miasto młodych

Ubiegły rok to przede wszystkim próba powrotu do rzeczywistości, jaką znamy sprzed pandemii. Powrót mocno spóźniony, bo realne odmrażanie instytucji zaczęło się dopiero w maju, już po drugim lockdownie. Ale w środowisku lubelskim tematów do dyskusji nie brakowało.

W lutym w „Dużym Formacie" ukazał się artykuł, w którym studenci z Bytomia zarzucili reżyserowi Pawłowi Passiniemu stosowanie mobbingu i molestowanie podczas pracy nad spektaklem „Mały Las – Krótki Sen". Sprawa do dzisiaj wzbudza mnóstwo kontrowersji. Jej ostatnia odsłona miała miejsce w grudniu na krakowskim festiwalu „Boska komedia", na którym Passini powrócił pod pseudonimem Ulisses Ghawdex. Jego spektakl oprotestowano.

Ale początek roku przyniósł też świetne wiadomości. Lublin jako pierwsze miasto w Polsce otrzymał tytuł Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023. Międzynarodowe jury doceniło imponującą skalę wydarzeń, które mają inspirować młodych ludzi do działania. Na ich realizację miasto przeznaczy ok. 27 mln zł. Mówi się, że nadanie tak prestiżowego wyróżnienia może zatrzymać w mieście młode osoby, które po zakończeniu nauki w szkołach średnich wciąż chętnie uciekają do innych regionów. Czas pokaże, ile w tym prawdy.

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

Strzały 2021. Pandemia nie wszystkim pokrzyżowała plany. Wybieramy najciekawsze wydarzenia lubelskiej kultury

Źródło:

„Gazeta Wyborcza - Lublin” online

Link do źródła

Wszystkie teksty Gazety Wyborczej od 1998 roku są dostępne w internetowym Archiwum Gazety Wyborczej - największej bazie tekstów w języku polskim w sieci. Skorzystaj z prenumeraty Gazety Wyborczej.