EN
8.03.2022, 15:54 Wersja do druku

Lublin. Spotkanie z Mateuszem Pakułą w Starym

Dziś o godz. 18 Teatr Stary zaprasza na spotkanie z Mateuszem Pakułą, dramatopisarzem, reżyserem i prozaikiem. Wydarzenie w ramach cyklu „Bitwa o literaturę”.

fot. Zuzanna Skolias-Pakuła / mat.organizatora

Bitwa o literaturę. Ojciec. Śmierć. Syn.

Gość:  Mateusz Pakuła
Prowadzący: Łukasz Drewniak
Wydarzenie transmitowane online na stronie (zakładka "Na żywo") oraz Facebooku Teatru Starego

Spotkanie z Mateuszem Pakułą, dramatopisarzem, reżyserem i prozaikiem, autorem książki "Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję", wstrząsającego zapisu emocji i myśli towarzyszących odchodzeniu jego ojca chorego na raka trzustki. To reportaż i dziennik zarazem. Kompozycja artystyczna sklejona z codziennych odprysków rzeczywistości i studium promieniowania choroby na wszystkich członków rodziny. W opowieści Pakuły wchodzimy w sam środek ludzkiej bezsilności wobec choroby i umierania, szpitala i pogrzebu. Autor zapisuje własny gniew, próbuje ratować się od rozpaczy, z pomocą sztuki i nauki szuka tych właściwych opowiedzi. Ta ksiażka to nie tylko szczera spowiedź, sposób na przepracowanie bólu i żałoby ale także prowokacja wobec czytelnika – Pakuła mówi to, czego nie powinno się mówić na głos, nie ucieka przed radykalnymi myślami. Stawia kropki i wykrzykniki tam, gdzie większość z nas trwożliwie pyta o sens, ma jeszcze cień nadziei, że istnieje. Pakuła wierzy tylko w doczesność, tylko rzeczywistość istnieje. Jesteśmy zwierzętami, organizmami chwilowymi, w których funkcjonowanie wpisana jest bezwzględnie śmierć i rozpad. Point de reveries (messieures!).
Łukasz Drewniak

Mateusz Pakuła - dramatopisarz, dramaturg, reżyser teatralny. Wielokrotnie nagradzany za swoje sztuki, adaptacje i spektakle. Laureat Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej i Nagrody Specjalnej miesięcznika „Teatr”. Wydał sześć książek z dramatami. Jego najważniejsze realizacje teatralne w ostatnim czasie to Lem vs P. K. Dick i Pluton p-brane w Teatrze Łaźnia Nowa w Krakowie oraz Wieloryb the Globe, w reżyserii Evy Rysovej. Jako dramaturg i autor adaptacji współtworzył m.in. takie spektakle jak: Śnieg czy Konformista w reżyserii Bartosza Szydłowskiego, oraz Wojna polsko-ruska i Paw królowej w reżyserii Pawła Świątka.
Książka Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję jest jego debiutem prozatorskim.

Źródło:

Materiał nadesłany