EN
15.02.2022, 12:14 Wersja do druku

Lublin. Scena Reduta Teatru Osterwy rusza w trasę

Scena Reduta wyrusza w kolejną trasę. Pierwszy spektakl zagramy 4 marca w Tarnogrodzie. Potem spotykamy się z publicznością w ośrodkach kultury w: Krasnymstawie, Kraśniku, Zamościu, Biłgoraju, Chełmie i Hrubieszowie. Inicjatorem Sceny jest Teatr im. Juliusza Osterwy w Lublinie.

“Grace i Gloria” / mat. teatru

Scenę Reduta w tym roku inaugurujemy wyjątkowym spektaklem w reżyserii Bogdana Augustyniaka “Grace i Gloria” ze Stanisławą Celińską i Lucynę Malec. To opowieść o dwóch dojrzałych kobietach, ich różnych charakterach i skrajnie odmiennych doświadczeniach życiowych. To także historia spotkania i wielkiej siły przyjaźni. Stanisława Celińska o Grace mówi: „Ta postać wiele mnie nauczyła. Ma w sobie wiele mądrości życiowych, które są proste, a jednocześnie trafiają do człowieka. Kiedy mam jakieś problemy, to się zastanawiam, co Grace by na to powiedziała.” Lucyna Malec, która gra Glorię mówi, że siłą tego przedstawienie jest przenikanie się w nim dramatu z komedią. „To jest w teatrze najważniejsze” - dodaje. Spektakl grany będzie 4 marca w Tarnogrodzkim Ośrodku Kultury, a 6 marca w Krasnostawskim Domu Kultury.

„Antygona w Nowym Jorku” / mat. teatru

W tegorocznej odsłonie Sceny Reduty grane będą między innymi: „Małe zbrodnie małżeńskie” w reżyserii Marka Pasiecznego, „Jestem lekka jak rzęsa wiatru…” Klaudii Hartung-Wójciak, „Psie serce” Igora Gorzkowskiego czy „Antygona w Nowym Jorku” Jana Hussakowskiego.

Objazd po województwie lubelskim w ramach Sceny Reduta to nawiązanie do inicjatywy, którą zapoczątkował patron teatru: Juliusz Osterwa. Wracamy do pomysłu, by teatr z ośrodkami kultury tworzyli przestrzeń dla profesjonalnych spektakli teatralnych, przygotowanych przez zawodowych aktorów. Scena Reduta to odpowiedź na zapotrzebowanie publiczności mniejszych ośrodków i szansa dla nich na uczestniczenie w wyjątkowym wydarzeniu artystycznym.

Doświadczenie Sceny Reduta z ubiegłego roku pokazało, że widownia mniejszych ośrodków kultury czeka na spektakle z repertuaru profesjonalnego teatru. Od października do grudnia w 2021 roku Teatr im. Juliusza Osterwy w Lublinie i Scena InVitro  zagrali w ramach Sceny Reduta jedenaście spektakli na scenach w Biłgoraju, Chełmie, Janowie Lubelskim, Krasnymstawie, Kraśniku, Szczebrzeszynie i Tarnogrodzie.  Aktorzy na trasie Reduty przejechali w roku ubiegłym 2000 kilometrów.  To trasa, na której najważniejszy był teatr i spotkanie z widzem.

W tym roku z jeszcze większą energią i poczuciem sensu i misji proponujemy nowy repertuar Sceny Reduta Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie. Z nadzieją na równie wartościowe spotkania z publicznością Lubelszczyzny.

Źródło:

Materiał nadesłany