Inne aktualności
- Warszawa. Gołda Tencer: Szewach Weiss kochał nasz Teatr Żydowski. Przychodził na wszystkie przedstawienia 04.02.2023 15:33
- Łódź. Spektakl „Frida" w Artkombinacie Scenie Monopolis. Wystąpi Martyna Kliszewska 04.02.2023 13:25
-
Poznań. Teatr Wielki symfonicznie. Koncert „Penderecki/Wajnberg" 04.02.2023 12:07
-
Kraków. „Kobieta i życie" - sztuka o sile kobiet na afiszu Teatru Słowackiego 04.02.2023 11:18
- Polskie Radio. Premiera słuchowiska Piotra Zaremby „Jutro premiera" - 5 lutego 04.02.2023 10:48
-
Ile procent normy? O „Tangu”, premierze warszawskiego Teatru Polskiego, rozmawiają Skrzydelski z Morozem 04.02.2023 10:43
- Wałbrzych. Niewolnica Isaura i inni. Weekend w Lalkach i u Szaniawskiego 04.02.2023 10:14
-
Kraków. Na scenę Teatru Łaźnia Nowa wraca „Koncert życzeń", z Danutą Stenką w roli głównej 04.02.2023 08:43
- Włochy. Rozpoczyna się karnawał w Wenecji. Z takim rozmachem, jak przed pandemią 04.02.2023 08:36
- Iran. Reżyser Dżafar Panahi zwolniony z więzienia po dwóch dniach głodówki 04.02.2023 08:30
- Radom. 100 zgłoszeń w VIII edycji Nagrody Gombrowicza 03.02.2023 15:32
-
Warszawa. Rusza IX Konkurs „Klasyka Żywa” 03.02.2023 14:26
- Kraków. Zielono mi, czyli teatr głośno o ekologii. W Nowohuckim Centrum Kultury trwa Festiwal Teatrów dla Dzieci 03.02.2023 14:04
- Kraj. Dziś pierwsza rocznica śmierci Jarosława Marka Rymkiewicza 03.02.2023 13:24
W nocy z 4 na 5 czerwca odbędzie się 16. lubelska Noc Kultury. Warsztaty Kultury w Lublinie zapraszają wszystkich zainteresowanych - niezrzeszonych mieszkańców Lublina (każdego z osobna, również tych niepełnoletnich), przedsiębiorstwa, organizacje pozarządowe oraz instytucje do przygotowania czegoś specjalnego i premierowego właśnie na to niezwykłe święto Lublina. Będziemy wspólnie tworzyć Sztukę Stosowaną.
Otwarty nabór projektów trwa do 6 maja.
– Już od dawna tęsknimy za miastem pełnym ludzi, gwaru, rozmów i śmiechu. Wciąż wspominamy ulice ciasno wypełnione tłumami spacerowiczów. Mimo niespokojnych i wyjątkowo trudnych czasów pragniemy razem z Wami, chociaż na kilka chwil, ziścić beztroski sen o pięknych ludziach w pięknym mieście. Już po raz 15. sztuka wniknie w tkankę miejską, by odmienić zarówno przestrzeń, jak i ludzi – opowiada o tegorocznej edycji Nocy Kultury Joanna Wawiórka-Kamieniecka, dyrektor wydarzenia.
Warsztaty Kultury w Lublinie czekają na zgłoszenia do 6 maja 2022 r. włącznie. Pomysły można przesyłać za pośrednictwem formularza online dostępnego na stronie www.nockultury.pl. Tym razem zapraszamy do zgłaszania projektów w dwóch kategoriach: Noc w siedzibie Organizatora oraz aranżacja jednego z wybranych miejsc w przestrzeni miasta.
Warto zapoznać się też z kryteriami, według których zostaną ocenione wszystkie zgłoszenia. Istotne będzie szeroko rozumiane odnoszenie się do historii Lublina, Znaku Dziedzictwa Europejskiego i Pomnika Historii. Liczymy na kreatywność – zachęcamy bowiem do działań w niecodziennych obszarach, wyobrażania sobie siebie i miasta na nowo, planowania niestandardowych działań, szczególnie biorąc pod uwagę nieoczywiste rozwiązania, współprace i konteksty; premierowość – wydarzenia dedykowane Nocy Kultury, uwzględniające jej charakter, stworzone z myślą o prezentacji podczas festiwalu, a szczególnie te nastawione i dążące do interakcji oraz włączania w działania uczestników Nocy Kultury.
– Po co to wszystko? By komentować rzeczywistość, przypominać o tym, czego już nie ma, skłaniać do refleksji, dawać przyjemność, zaskakiwać. By móc zobaczyć Lublin w nowej odsłonie, poszukiwać nowych rzeczy w znanych miejscach. Sztukę cenimy nie tylko ze względu na jej znaczenie i użyteczność, ale również walory estetyczne – wyjaśnia Joanna Wawiórka-Kamieniecka.
Zgłoszone projekty zostaną zweryfikowane pod kątem możliwości ich realizacji i bezpieczeństwa uczestników festiwalu. Każdy z zainteresowanych będzie poinformowany drogą mailową lub telefoniczną o decyzji organizatora po 9 maja 2022 r.
Organizatorzy wydarzenia:
Warsztaty Kultury w Lublinie, Instytucja Kultury Miasta Lublin oraz Miasto Lublin. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Krzysztof Żuk − Prezydent Miasta Lublin.
Noc Kultury
4/5 czerwca
Lublin – Stare Miasto i Śródmieście
nockultury.pl
Przed nami szesnasta edycja Nocy Kultury. Noc Kultury to kilkaset bezpłatnych wydarzeń artystycznych w przestrzeni publicznej Lublina. To tysiące uśmiechniętych ludzi spacerujących ulicami miasta w poszukiwaniu niezapomnianych wrażeń. To jedyna taka noc w roku, kiedy niemożliwe staje się możliwe! Koncerty, instalacje świetlne, spektakle, pokazy, warsztaty i wiele, wiele innych, wymykających się definicjom. Uczestnicy mogą przeżyć kumulację doświadczeń i przygód spakowanych w pakiet siedmiu godzin. Tylko od nich zależy, czy to będzie noc szalonych koncertów i spektakli, czy kameralnych spotkań literackich. Noc Kultury poprzez instalacje w przestrzeni publicznej zmienia całe ulice nie do poznania: to czas, kiedy można wąchać bramy, głaskać kudłate ściany, zaglądać przez dziurkę od klucza do fantastycznych światów. Przed wyjściem koniecznie trzeba naładować baterie w aparacie.