EN
27.01.2022, 15:09 Wersja do druku

Lublin. Reżyser Juliusz Machulski został honorowym obywatelem miasta

Inne aktualności

W czwartek lubelscy radni większością głosów przegłosowali uchwałę w sprawie nadania Honorowego Obywatelstwa Miasta Lublin reżyserowi Juliuszowi Machulskiemu.

Za uchwałą głosowało 19 radnych z klubu prezydenta Krzysztofa Żuka, przeciw było 11 osób (głównie z klubu PiS), jedna osoba wstrzymała się od głosu.

„Juliusz Machulski wniósł ogromny wkład w rozwój Teatru Starego, w życie kulturalne Lublina, a także w promocję Lublina wtedy, kiedy obchodziliśmy 700-lecie nadania praw miejskich” - powiedział prezydent Krzysztof Żuk.

Z wnioskiem o nadanie honorowego obywatelstwa wystąpiła dyrektor Teatru Starego w Lublinie Karolina Rozwód. W uzasadnieniu wniosku wskazała zasługi Juliusza Machulskiego dla miasta, w tym m.in. współpracę z Teatrem Starym, przychylne wypowiedzi w mediach oraz promocję miasta filmem „Volta”, którego akcja dzieje się w Lublinie.

Przeciwny uchwale był przewodniczący klubu PiS Piotr Gawryszczak. Radny najpierw wyraził uznanie dla twórczości filmowej Machulskiego, a następnie negatywnie ocenił znalezioną na jednym z internetowych portali wypowiedź, w której reżyser miał nieprzychylnie odnosić się do PiS i Kościoła.

„Jeśli tak ma być, to dziękuję za takiego honorowego obywatela, który w ten sposób się wypowiada” – podsumował Gawryszczak.

Juliusz Machulski jest aktorem, producentem filmowym i reżyserem filmów m.in. „Vabank”, „Seksmisja” i „Kiler”. Jak uzasadnili autorzy wniosku o nadanie tytułu honorowy obywatel w dzieciństwie przez kilka lat mieszkał w Lublinie, a jego rodzice byli związani zawodowo z Teatrem im. Juliusza Osterwy.

Źródło:

PAP

Autor:

Piotr Nowak