EN
22.10.2021, 09:25 Wersja do druku

Lublin. Opera "Janek" w Filharmonii Lubelskiej

Inne aktualności

Filharmonia Lubelska zaprasza w niedzielę na operę "Janek" Władysława Żeleńskiego. Koncert upamiętni setną rocznicę śmierci polskiego kompozytora.

„Janek" swoją premierę miał we Lwowie, w dniu uroczystego otwarcia Teatru Miejskiego na Wałach Hetmańskich. Autorem libretta był Ludomił German, z którym kompozytor współpracował przy „Goplanie".

Akcja dzieła rozgrywa się w Tatrach w XVIII wieku. Główne postacie to herszt zbójników Janek (tenor), jego narzeczona Marynka (mezzosopran), zbójnik Stach (baryton) i jego wybranka Bronka (sopran). Janek obdarza zainteresowaniem zakochaną w nim Bronkę, która opiekowała się nim podczas choroby. Prowadzi to do dramatu – zazdrosna Marynka popycha Stacha do zbrodni.

Na pomysł wystawienia opery w Lublinie wpadł Wojciech Rodek, dyrektor FL. – Obecnie jest ona w ogóle nieznana. Każdy, kto przyjdzie na koncert, zobaczy i usłyszy, że nie ma dla niej żadnej taryfy ulgowej. Ona jest wspaniała od początku do końca – zapewnia Rodek.

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

Opera "Janek" Żeleńskiego w Filharmonii Lubelskiej. "Nie ma dla niej żadnej taryfy ulgowej"

Źródło:

„Gazeta Wyborcza - Lublin” online

Link do źródła

Wszystkie teksty Gazety Wyborczej od 1998 roku są dostępne w internetowym Archiwum Gazety Wyborczej - największej bazie tekstów w języku polskim w sieci. Skorzystaj z prenumeraty Gazety Wyborczej.

Autor:

tko