04.08.2020, 08:44 Wersja do druku

Lublin. Nowa przestrzeń w mieście dla artystów teatralnych i tancerzy - Przestrzenie Sztuki

Lublin jest jednym z ośrodków jakie tworzą pilotażowy program Przestrzenie Sztuki. To dobra informacja dla tancerzy, aktorów i widzów. Premiery, warsztaty, szkolenia dla instruktorów, rezydencje artystyczne. Wszystko w tym roku.

W ubiegłym tygodniu oficjalnie ogłoszono zasady pilotażowego programu Przestrzenie Sztuki. To powołanie na kilka miesięcy interdyscyplinarnych centrów kultury, prowadzonych we współpracy ministerstwa, samorządów, organizacji pozarządowych, uczelni artystycznych oraz sektora prywatnego. Mają działać w oparciu o istniejące instytucje kultury.

Przestrzenie Sztuki powstaną w Katowicach, Kielcach, Lublinie, Łodzi, Olsztynie, Rzeszowie i Zielonej Górze. W czterech wiodącą gałęzią sztuki będzie taniec, a w czterech teatr. Miast jest siedem, bo Lublin jest w tej dobrej sytuacji, że będziemy przestrzenią dla obu nurtów. Za jeden odpowiada Lubelski Teatr Tańca, a za drugi Centrum Kultury jako cała instytucja.

Pomysł zakłada prezentację spektakli, które powstaną w ramach wymiany między ośrodkami i prezentację na terenie regionu tego, co już jest gotowe. Rezydencje twórcze, bezpłatne warsztaty i projekty edukacyjne skierowane do osób w różnym wieku, szkolenia i coaching dla artystów oraz wspieranie badań w zakresie sztuki. Czy rzecz tak prozaiczną, a niezwykle istotną dla artystów, którzy nie są etatowo związani z instytucjami, jak udostępnianie sal do ćwiczeń.

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

Nowa przestrzeń w mieście dla artystów teatralnych i tancerzy - Przestrzenie Sztuki

Źródło:

Dziennik Wschodni online

Link do źródła

Autor:

agdy

Data:

04.08.2020