EN
1.02.2022, 16:38 Wersja do druku

Lublin. Luty w Teatrze Starym

mat. teatru

W lutym w lubelskim Teatrze Starym: spektakle, spotkania, koncerty i projekcje filmów.

BITWA O KULTURĘ.
JANINA OCHOJSKA / ROMAN PAWŁOWSKI
SPOTKANIE ONLINE
WTOREK 01.02 / 18.00

Wydarzenie transmitowane online na stronie (zakładka "Na żywo") oraz Facebooku Teatru Starego
Rozmowa bez udziału publiczności.
Gość: Janina Ochojska
Prowadzący: Roman Pawłowski

Janina Ochojska, urodzona w 1955 roku, europarlamentarzystka, działaczka humanitarna, twórczyni Polskiej Akcji Humanitarnej, jedna z najwybitniejszych przedstawicielek społeczeństwa obywatelskiego w Polsce. Działała na trzech kontynentach, będąc wszędzie tam, gdzie pojawiła się potrzeba udzielenia pomocy humanitarnej, budując dostęp do wody i niezbędną infrastrukturę. W Polsce stworzyła akcję dożywiania dzieci w szkołach „Pajacyk” oraz stała się ważnym głosem reprezentującym osoby z niepełnosprawnościami i ich rodziny. Od 2019 roku zasiada w Parlamencie Europejskim. Zajmuje się ochroną praw człowieka i relacjami Unii i Afryki. Wspiera wszystkie działania mające na celu profilaktykę i leczenie nowotworów w Unii Europejskiej. Wieloletnia działalność społeczna Janiny Ochojskiej została doceniona licznymi nagrodami. m.in. : tytułem „Kobiety Europy” przyznanym przez Komisję Wspólnot Europejskich (1994), nagrodą Pax Christi International Peace Award (1995), nagrodą Fundacji im. Atsuhito Nakaty (1996), Orderem Kawalera Legii Honorowej przyznawanym przez Prezydenta Republiki Francji (2003), nagrodą im. ks. Józefa Tischnera (2006), odznaczeniem Bene Merito przyznawanym przez Ministra Spraw Zagranicznych (2009) i Nagrodą Lecha Wałęsy (2010). W 2011 roku zostałam odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski przyznanym przez Prezydenta RP.

"KRUK Z TOWER"
TEATR DRAMATYCZNY M. ST. WARSZAWY
SOBOTA 05.02 / 17.00, 20.00

autor: Andriej Iwanow
reżyseria: Aldona Figura
występują: Katarzyna Herman, Konrad Szymański
czas trwania: 1,5 godz. (bez przerwy)

Nastoletni Kostia po śmierci ojca żyje w konflikcie z matką. Wolny czas spędza przed komputerem, pała nienawiścią do świata i rodziny. Matka zaniepokojona jego stanem postanawia przeprowadzić niecodzienny eksperyment. Tworząc fałszywe konto na Facebooku, nawiązuje z synem kontakt, którego nie doświadcza w rzeczywistości. Wirtualna relacja pomiędzy Toffi a Krukiem z Tower przeradza się w szczerą rozmowę samotnych osób tęskniących za normalnością. Jednak czy ryzykowna gra, którą podejmuje matka, aby odzyskać syna, ma szansę przerodzić się w prawdziwą więź?

FILMOWA NIEDZIELA
"GWIAZDKA KLARY MUU"
NIEDZIELA 06.02 / 17.00

reżyseria: Will Ashurst
Norwegia 2020
czas trwania: 68 minut

Wesołych Świąt! Klara Muu wprost nie może doczekać się świątecznego wyjazdu do taty! Jakie niespodzianki czekają na nią na Krowim Wzgórzu? Lawina zabawnych i nieprzewidzianych wydarzeń postawi radosne świętowanie pod znakiem zapytania. Niezwykle podekscytowana Klara po raz pierwszy spędzi Gwiazdkę ze swoim tatą na Krowim Wzgórzu. Kiedy przybywa na farmę, okazuje się, że kompletnie nic nie jest jeszcze gotowe! Przed domem brakuje choinki, a bombki i lampki kurzą się w kartonach. Do tego pech sprawia, że tata Klary zostaje pilnie wezwany do odśnieżania domu sąsiadki, a odcięta droga uniemożliwia mu powrót. Co pocznie Klara? Do Świąt zostało już tak niewiele czasu! Może z pomocą zuchwałego bożonarodzeniowego skrzata uda się stworzyć na Krowim Wzgórzu świąteczną atmosferę? „Gwiazdka Klary Muu” to świąteczna kontynuacja uwielbianej animacji „Klara Muu!”. Mała krówka z pomocą przyjaciół zrozumie, że Święta to przecież nie tylko prezenty, ważniejsze od pozorów i dekoracji jest po prostu bycie razem.

KINO W TEATRZE STARYM
"BOŻE CIAŁO"
PONIEDZIAŁEK 07.02 / 18.00

Polska 2019 kolor, 115 min
reżyseria: Jan Komasa
scenariusz: Mateusz Pacewicz
zdjęcia: Piotr Sobociński jr obsada: Bartosz Bielenia (Daniel), Aleksandra Konieczna (kościelna), Eliza Rycembel (Marta), Tomasz Ziętek („Pinczer”), Barbara Kurzaj (wdowa), Leszek Lichota (wójt), Zdzisław Wardejn (proboszcz), Łukasz Simlat (ksiądz Tomasz)

Nominacja do Oscara dla filmu międzynarodowego ukoronowała triumfalny marsz filmu Jana Komasy wg debiutanckiego scenariusza Mateusza Pacewicza przez polskie i światowe ekrany. Historia fałszywego księdza – chłopaka z poprawczaka, szukającego odkupienia – porusza poważnym traktowaniem świata przeżyć duchowych i ludzkich tęsknot do akceptacji, szacunku i wspólnotowego przeżywania straty. Subtelne i nieoczywiste dotykanie palących problemów współczesności oraz brawurowa kreacja Bartosza Bieleni, któremu towarzyszą znakomite Aleksandra Konieczna i Eliza Rycembel; mądre, podbijające sensy zdjęcia Piotra Sobocińskiego jra – to tylko kilka z długiej listy powodów, dla których „Boże Ciało” zostanie w historii polskiego kina.

BITWA O LITERATURĘ. PLAC LEŃSKIEGO
WTOREK 08.02 / 18.00

Wstęp za okazaniem bezpłatnej wejściówki.. Wejściówki można rezerwować i odbierać w kasie Teatru Starego. Wydarzenie transmitowane online na stronie (zakładka "Na żywo") oraz Facebooku Teatru Starego

Gość: Daniel Wyszogrodzki

Prowadzenie: Grażyna Lutosławska

Czy widok z okna może zdecydować o naszym życiu? Gdzie zaczyna się miasto, a gdzie reszta świata? Jak pracuje pamięć? Czego Danek się nauczył, tego Daniel nie zapomniał? Jak daleko jest z warszawskiego Placu Leńskiego na Marsa?

Daniel Wyszogrodzki, tłumacz i autor, także dziennikarz muzyczny. Doktor nauk humanistycznych, wykładowca Akademii Teatralnej w Warszawie (historia musicalu). Autor popularnej książki biograficznej „Satysfakcja – The Rolling Stones” (sześć wydań) oraz leksykonu „Ale musicale!” (2018), opisującego sto lat gatunku. W latach 90. korespondent prasowy i radiowy w Nowym Jorku, obecnie prowadzi audycję „Godziny satysfakcji” w Radio 357. Przygotował wiele edycji płytowych z polską muzyką popularną, m.in. serię „Świecie nasz – wszystkie nagrania Marka Grechuty” (15 CD). Jego piosenka „Mój przyjacielu” z płyty Krawczyk/Bregovič była hitem numer jeden w 2001 roku. Współpracował z wieloma czasopismami muzycznymi i kulturalnymi, m.in. „Machiną” (oryginalna), „Zwierciadłem” (2003–13), „Muzą” (redaktor naczelny w latach 2002–04), „Jazz Forum” (nadal stała współpraca). Autor poetyckich przekładów książek Leonarda Cohena: „Księga tęsknoty” (2006), „Księga miłosierdzia” (2017) i „Płomień” (2018). Teatr Muzyczny Roma w Warszawie wystawił w jego przekładach m.in. musicale: „Koty” (2004), „Upiór w operze” (2008), „Les Misérables” (2010), „Deszczowa piosenka” (2012) i „Mamma Mia!” (2015). Dla Teatru Rozrywki w Chorzowie przygotował przekłady musicali „Oliver!” i „Producenci” (2009) oraz dwóch dramatów muzycznych Stephena Sondheima „Sweeney Todd" (2012) i „Niedziela w parku z Georgem” (2014). Dla Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku stworzył polską wersję musicalu Lucy Simon „Doktor Żywago” (2017) i nowy przekład musicalu „West Side Story” (2022), dla Teatru Muzycznego w Gdyni przełożył libretta musicali „Gorączka sobotniej nocy” (2018) i „Something Rotten” (2022), dla Teatru Muzycznego w Łodzi „Pretty Woman” (2021). Napisał piosenki do musicalu „Pora jeziora” stworzonego dla Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej według libretta Ałbeny Grabowskiej z muzyką Tomasza Szymusia (2021). Najnowszą pozycją w jego dorobku jest powieść autobiograficzna „Plac Leńskiego” (Wydawnictwo Marginesy, 2021) opowiadająca o dorastaniu w czasach PRL, pierwszych fascynacjach literackich, muzycznych i erotycznych.

ANAWA 2020 – WOJCIECH WAGLEWSKI, KRZYSZTOF ZALEWSKI, JULIA MARCELL, KASAI, TOMEK MAKOWIECKI, VOO VOO
ŚRODA 09.02 / 19.00
CZWARTEK 10.02 / 19.00

Marek Grechuta wiecznie żywy! Jego niezapomniane piosenki powracają w nowych, odkrywczych interpretacjach, stworzonych na miarę XXI wieku przez plejadę gwiazd. Zespół Voo Voo zaprzyjaźniony jest z Teatrem Starym od dziesięciu lat i regularnie do nas powraca, prezentując kolejne premierowe płyty. W 2013 roku zespół współtworzył również spektakl „Ciuchcia” i wystąpił na scenie z lubelską młodzieżą. Tym razem Wojciech Waglewski i goście podjęli się nietypowego wyzwania: odczytują na nowo utwory z debiutanckiej płyty „Marek Grechuta & Anawa” (1970) należącej do kanonu polskiej muzyki popularnej. Obok ponadczasowych przebojów, takich jak „Będziesz moją panią”, „Nie dokazuj” czy „W dzikie wino zaplątani”, wysłuchamy kompozycji nowatorskich, jak „Piosenka” do wiersza Juliana Przybosia”, oraz niezapomnianą „Niepewność” – hit do wiersza Mickiewicza zaśpiewa pochodzący z Lublina piosenkarz Krzysztof Zalewski, po raz pierwszy występujący na scenie Teatru Starego. Wśród gości zespołu Voo Voo i jego lidera zobaczymy też Tomka Makowieckiego oraz dwie wokalistki i instrumentalistki, Julię Marcell i Kasai. To doprawdy wyjątkowe połączenie i nie można go przegapić, tym bardziej, że piosenki Marka Grechuty nic nie tracą z upływem czasu – mają w sobie emocje, wdzięk i klasę, w niepowtarzalny sposób łącząc słowa z muzyką. Daniel Wyszogrodzki

"ŁYŻKA DZIEGCIU W BECZCE MIODU"
SOBOTA 12.02 / 19.00

scenariusz i reżyseria: Urszula Lewartowicz
przygotowanie wokalne: Edmund Kuryluk
scenografia i kostiumy: Arkadiusz Sławek
występują: Gabriela Jaskuła, Piotr Bublewicz

„Łyżka dziegciu w beczce miodu” to autorski projekt muzyczno-teatralny, nagrodzony Stypendium Prezydenta Miasta Lublina. Jest to tragikomedia, w której problemy - te praktyczne i te egzystencjalne - człowieka zanurzonego w rozpędzonym świecie współczesnym, zderzają ze światem minionym, spokojnym i uporządkowanym, którego echo odbija się w wykonywanych przez aktorów przejmujących tradycyjnych pieśniach.

Reżyserka Urszula Lewartowicz o sztuce: „Oczekują od nas bycia w dobrej formie. Ale dobra forma to przecież ciągle forma. Struktura dla surowej, nierzadko kruchej materii. Zdarza się, że pęka, dając dojść do (otwartego) głosu temu, co prawdziwe i pierwotne - popędom, emocjom, tęsknotom. Pęknięcie zaburza miarowość. Rozstraja regularność codzienności. Spowalnia tempo życia. Odsłania i obnaża. Tradycyjnym zaśpiewem łamie rytmiczne i słodkie hity współczesności. Paradoks polega na tym, że słodkie zwykle jest trochę gorzkie, a pyszne zwykle jest ciężkostrawne. Że w każdej beczce miodu jest łyżka dziegciu. A ty zajrzałeś już do swojej beczki?”.

Źródło:

Materiał nadesłany