EN

8.06.2021, 09:02 Wersja do druku

Lublin. Jak zostać aktorem? Webinar z aktorami Teatru Osterwy

Aktorzy Teatru im. J. Osterwy w Lublinie, Edyta Ostojak i Daniel Dobosz, przygotowali serię filmów, w których przeprowadzą kandydatów do państwowych szkół aktorskich przez cały proces rekrutacji. Podzielą się z swoimi doświadczeniami, zdradzą swoje patenty, podpowiedzą na co zwrócić szczególną uwagę, a czego unikać.

fot. Malwina Majer / mat. teatru

Kurs to kompendium praktycznej wiedzy zamknięty w 4 odcinkach podzielonych tematycznie i prowadzących kandydata przez kolejne etapy egzaminów. Edyta i Daniel dzielą się swoim warsztatem aktorskim, ale co niezwykle ważne opowiedzą także o tym czego i jak robić się nie powinno, a nawet nie wolno.
Teatr Osterwy udostępnia kurs na platformie VOD - www.vod.teatrosterwy.pl

Koszt dostępu do pojedynczego odcinka to 25 złotych, ale aktualnie można skorzystać z promocji i wtedy pakiet 4 części kosztuje 79 złotych.

CO ZAWIERA KURS?

ODCINEK 1 „Nie taki diabeł straszny"
Wieloetapowe egzaminacyjne sito. Ile tekstów trzeba przyswoić, aby moc ubiegać się o wymarzony indeks szkoły teatralnej? Ile tekstów z tej puli to klasyka? A ile z tej klasyki to proza? A ten wiersz, który przygotowałem jest jeszcze klasyczny, czy już współczesny? Po tym odcinku, żadne z tych pytań nie pozostanie bez odpowiedzi.

ODCINEK 2 „Pokaż mi swój repertuar, a powiem Ci kim jesteś"
Z czego skorzystać, a czego unikać, potencjalne pułapki w budowaniu repertuaru. Czy książka do języka polskiego, to aby na pewno najlepsza skarbnica tekstów, które wybierzemy na egzamin? Czy jeśli klasyka, to tylko Szekspir? Czy jeśli wiersz, to na pewno „Nic dwa razy się nie zdarza” Szymborskiej? Jak w to grać, żeby było różnorodnie?

ODCINEK 3 „Egzaminy w czasach zarazy"
Repertuar skompletowany, teksty nauczone, co dalej? W jaki sposób, czym i w jakim planie stworzyć nagranie (self tape), które oczaruje komisję? Jak przebiega egzamin w wersji online? Oswoisz się z wymaganiami, które mogą pojawić się zarówno w warunkach normalnych jak i pandemicznych.

ODCINEK 4 „Godzina ZERO"

Nadszedł czas spotkania z komisją konkursową. Jakie otrzymasz zadania? Jakim kluczem będzie kierowała się komisja? Tego nie przewidzimy, ale podpowiemy Ci jak uniknąć autosabotażu. W tym odcinku prezentujemy przykładowe zdarzenia prosto z sali egzaminacyjnej

PROWADZĄCY WEBINAR

EDYTA OSTOJAK

Ukończyła kierunek aktorski Wydziału Lalkarskiego Wrocławskiej PWST (2014). Aktorka Teatru Osterwy od 2017 roku. Będąc studentką trzeciego roku zadebiutowała w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu rolą Ester Pławner w spektaklu "Korzeniec" w reż. Remigiusza Brzyka (2012), za którą otrzymała: nagrodę za najlepszą drugoplanową rolę żeńską na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Boska Komedia w Krakowie (2012), drugą nagrodę za debiut żeński na Festiwalu Debiutów Pierwszy Kontakt w Toruniu (2013), Złotą Maskę za rolę Ester Pławner w Korzeńcu i rolę Alicji w Alicji w Krainie Czarów w reż. Stanisława Melskiego (2013) oraz wyróżnienie aktorskie na Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Dwa Teatry w Sopocie. Otrzymała również wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie na wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej za rolę Migawki w spektaklu "Najmniejszy bal świata" w reż. Anety Głuch - Klucznik oraz Nagrodę Marszałka Województwa Śląskiego dla młodych twórców (2015). Była aktorką Teatru Zagłębia w latach 2013 - 2017. Współpracowała gościnnie z Teatrem Współczesnym w Warszawie oraz Teatrem Polskiego Radia. Obecnie można ją zobaczyć również na deskach Teatru Starego w Lublinie. Występowała epizodycznie w serialach, a także filmach Grzegorza Jaroszuka i Piotra Trzaskalskiego.

DANIEL DOBOSZ

Absolwent Wydziału Aktorskiego Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie. Od 2011 roku w zespole Teatru im. J. Osterwy w Lublinie, gdzie zagrał w spektaklach takich reżyserów jak m.in: Artur Tyszkiewicz, Mikołaj Grabowski, Kuba Kowalski czy Jędrzej Piaskowski. Grywał również na scenach stołecznych teatrów, m.in w Teatrze Powszechnym, Teatrze Współczesnym, Teatrze Roma. Zagrał w popularnych filmach i serialach m.in. „Barwy szczęścia”, „Dziewczyny ze Lwowa”, ”Na Wspólnej” czy ‘Kobiety mafii 2”. Grał w niezależnych filmach Filipa Rudnickiego („Nędza”) oraz Adama Uryniaka („Podglądacz”). Na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Malta festival 2011 wziął udział w spektaklu „Autobus jedzie” wg „Kwadrofonii” Ireneusza Iredyńskiego. Brał również udział w czytaniach współczesnego dramatu w TR Warszawa i w Teatrze Nowym w Krakowie. W 2015 roku otrzymał Złotą Maskę za kreację Korowiowa w "Mistrzu i Małgorzacie", oraz nagrodę indywidualną za kreację aktorską w przedstawieniu "Przyjdzie Mordor i nas zje, czyli tajna historia Słowian" w ramach 21. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Laureat Nagrody Kulturalnej woj. Lubelskiego.

Źródło:

Materiał nadesłany

Data publikacji oryginału:

08.06.2021