EN
23.03.2022, 16:49 Wersja do druku

Lublin. Incydent Polski 2022/ Work in progres w Chatce Żaka

Nie możesz doczekać się Carnavalu Sztukmistrzów? Jesteś miłośnikiem sztuki cyrkowej i z przyjemnością oglądasz spektakle teatralne? Jeżeli tak, to Incydent Polski z pewnością przypadnie Ci do gustu! Warsztaty Kultury oraz ACKiM UMCS „Chatka Żaka” zapraszają w dniach 22-24 kwietnia na wyjątkowe wydarzenie, w ramach którego będziemy oglądać prezentacje tworzących się spektakli polskich artystów cyrkowych.

fot. Katarzyna Anna Kubiak / mat. organizatora

Sezon cyrkowy w Lublinie w tym roku postanowiliśmy rozpocząć nieco wcześniej. Zanim ulice Lublina opanują artyści Carnavalu Sztukmistrzów, który w tym roku odbędzie się w dniach 28-31 lipca, chcemy Was zaprosić na cyrkową wiosnę! – Informuje Iwona Kornet z Warsztatów Kultury.

Incydent Polski to konkurs na najciekawsze pomysły spektakli cyrkowych, który został ogłoszony jesienią ubiegłego roku przez Warsztaty Kultury. Zakwalifikowani do niego artyści mają szansę otrzymać wsparcie merytoryczne i finansowe, a w efekcie wyprodukować swoje przedstawienie. Jednym z etapów konkursu jest prezentacja krótkich, 20 minutowych pokazów składających się z wybranych scen przedstawienia przed żywą publicznością. Wydarzeniu będzie towarzyszyć spotkanie i dyskusja, podczas której publiczność i zaproszeni goście będą mogli podzielić się swoimi wrażeniami i uwagami na temat przedstawionych prac.

Tak jak wiosna budzi się do życia, tak artyści konkursu Incydent Polski rozkwitli ze swoimi pomysłami na spektakl. Zobaczymy około 10 prezentacji artystów z całej Polski. Będą to występy zarówno solowe, jak i grupowe. Zróżnicowana tematyka spektakli traktuje o sprawach lekkich, poruszających problemy dnia codziennego, ale nie zabraknie również tych o tematyce poważnej i głębokiej. Stylistyka balansuje pomiędzy komedią i żartem, a poezją i eksperymentalną formą wyrazu. Pokazy zawierają szereg widowiskowych dyscyplin cyrkowych, takich jak klaunada, akrobatyka, żonglerka, aerial czy iluzja. Podczas prezentacji artyści będą mieli szansę po raz pierwszy skonfrontować swoje prace z żywą publicznością, opiniami krytyków czy innych artystów.

Dodatkiem specjalnym wydarzenia będzie prezentacja spektaklu prestiżowego Europejskiego konkursu „Circus Next” pt. „OPTICON czas między 3D a 2D”.

Prezentacje work in progress
Informacje praktyczne:

Kiedy: 22 i 23 kwietnia 2022 (piątek i sobota) od godz.16:00 do 21:00

Gdzie: ACKiM UMCS „Chatka Żaka”, ul. Radziszewskiego 16

Artyści: Ale Circus Dance Company, Kamil Dziliński,Roman Słomka i Wojtek Rotowski,Tomasz Piotrowski,Marta Cywińska i Mikołaj Pawlaczuk,Marta Mądry,Piotr Sikora

Wstęp wolny.

„OPTICON czas między 3D a 2D”- Eliska Brtnicka (Czechy)

Gościnnie zobaczymy Eliskę Brtnicką z Czech w spektaklu „OPTICON czas między 3D a 2D”. Jest to akrobatyczno-fizyczne widowisko o utrzymaniu ruchu na nieruchomym zdjęciu. Spektakl łączy w sobie elementy performance, instalacji i wystawy fotograficznej. Pokaz widziany niejako okiem kamery oferuje wiele punktów widzenia do oglądania poruszającego się ciała. Ciało, przesiąknięte zapachem wywoływacza i utrwalacza fotograficznego, stara się zrozumieć własne dwuwymiarowe istnienie przez obiektywy fotograficzne i choreograficzne. Spektakl odbędzie się w formie tzw. site specyfic (pokaz dopasowany i dedykowany przestrzeni, w której jest prezentowany) .Wersja site-specific grana w nieużywanym basenie miała swoją premierę 15 i 16 grudnia 2018 roku w Pradze.

Informacje praktyczne:
Kiedy
: 24.04.2022 (niedziela) godz. 17:00


Wstęp wolny.

Carnaval Sztukmistrzów odbędzie się w dniach 28-31 lipca 2022 na Starym Mieście w Lublinie. Program karnawału różni się znacznie od tradycyjnego rozumienia cyrku. Lubelska impreza to przede wszystkim nowy cyrk, czyli forma inspirująca się cyrkiem tradycyjnym, balansująca między performancem a teatrem. Na ulicach Lublina zagoszczą także buskerzy, wywodzący się z dawnej ulicznej sztuki ludycznej. Warto wspomnieć, że podczas festiwalu nie zobaczymy artystów wykorzystujących do pokazów zwierzęta.

Na szczegóły tegorocznego programu musimy jednak jeszcze chwilę poczekać.

Źródło:

Materiał nadesłany