EN
05.08.2022, 10:01 Wersja do druku

Lublin. 3. Lubliner Festival, czyli sześć dni z kulturą żydowską. W programie koncerty, zwiedzanie, warsztaty

Inne aktualności

Główną osią Festiwalu Kultury Żydowskiej jest muzyka, ale w programie są również m.in. warsztaty kulinarne, a także możliwość zwiedzenia zwykle zamkniętego starego kirkutu. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

- W tym tygodniu proponuję odpoczywać, aby mieć siłę na przyszły - mówi Etel Szyc, pomysłodawczyni Lubliner Festival.
Etel Szyc, córka parasolnika z ul. Lubartowskiej

Etel Szyc jest aktorką. Zagrała m.in. w "Liście Schindlera", "Wołyniu", "Pokłosiu", "Pianiście" oraz "W ciemności". Ojciec Etel Szyc - Nuchym Szyc urodził się w Warszawie w 1921 r. W 1939 r. razem z innymi żydowskimi kolegami uciekł do ZSRR. Tam został zesłany do pracy w kopalni na Syberii. Po wojnie zamieszkał w Lublinie. W Warszawie nie miał do czego wracać. Dom nie istniał i niemal cała rodzina została zgładzona.

Powojenne początki w Lublinie były niezwykle trudne. Nuchym Szyc chodził po domach i oferował drobne naprawy; w końcu miasto przyznało mu lokal do pracy. Przez 45 lat w podwórku przy ul. Lubartowskiej 31 prowadził warsztat naprawy parasoli. Spędzał też sporo czasu na placu Litewskim, gdzie ze znajomymi grywał w szachy. Z czasem, by poradzić sobie z traumą po Holokauście, zaczął pisać wiersze. Był Żydem religijnym, chodził na nabożeństwa do bożnicy przy Lubartowskiej, niemal naprzeciwko swojego warsztatu. Mieszkał przy Niecałej 3.

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

3. Lubliner Festival, czyli sześć dni z kulturą żydowską. W programie koncerty, zwiedzanie, warsztaty

Źródło:


Link do źródła